| claudiu12ro a întrebat:

Dati-mi cele mai bune filme de groaza, comedie. Dau fundita vot.

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Groază:
The Rite, Drag me to hell, SAW, Casa de Ceară, The Thing, Final Destination 5, Fright Night, The Twilight Saga: Eclipse, The Exorcist, Pandorum, Cazul 39.

Numai bine!

P.S: Pentru mai multe detalii intră aici:
http://www.cinemagia.ro/filme-horror/

Numai bine!

| claudiu12ro explică (pentru blueangel99):

Mersi mult e tare Drag me to hell

7 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Drag me to hell
Devil inside
Bloodrayne
Saw
Friday13th
Quarantine
Bonny house
The ring
Feast
Jeepers creepers
A nightmare on elm street
Pumpkinhead
Home alone
Arthur christmas
Alvin and the chimpmunks
Disaster movie
Blood and bone
Killers
Vampires suck.
Bafta!

| Ramo80 a răspuns:

Seria "Saw", seria "Final destination" si comedie "Death at a funeral", "The hangover" 1 si 2.

| MissxD a răspuns:

Cele mai noi le ai aici:
http://www.cinemarx.ro/filme/groaza/
http://www.cinemarx.ro/filme/comedie/

Horror-horror iti recomand seria Saw, The Grudge (si in general astea japoneze), One missed call, Black Christmas :)
Vizionare placuta!

| Biscuiti a răspuns:

Nu stiu exact care e ordinea, pentru ca asta l-am primit si eu pe mail dar am vizionat si eu unele din ele si sunt chiar bune: 1. Life of Brian
2. Airplane!
3. This Is Spinal Tap
4. Some Like It Hot
5. Withnail and I
6. Blazing Saddles
7. The Big Lebowski
8. Monty Python and the Holy Grail
9. Duck Soup
10. Young Frankenstein
11. The Producers
12. Shaun of the Dead
13. Groundhog Day
14. Dr Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
15. Planes, Trains and Automobiles
16. The Man with Two Brains
17. There’s Something About Mary
18. Annie Hall
19. Dumb and Dumber
20. Anchorman: the Legend of Ron Burgundy
21. Mr Hulot’s Holiday
22. Shrek
23. Best in Show
24. Kind Hearts and Coronets
25. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

26. The General
27. A Fish Called Wanda
28. Way Out West
29. The Odd Couple
30. The Ladykillers
31. The Blues Brothers
32. Arsenic and Old Lace
33. Bringing Up Baby
34. A Night at the Opera
35. Kingpin
36. The Naked Gun
37. It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World
38. Raising Arizona
39. Team America: World Police
40. Trading Places
41. American Pie
42. Hot Fuzz
43. Love and Death
44. Meet the Fockers
45. Sleeper
46. South Park: Bigger, Longer and Uncut
47. Stir Crazy
48. The Music Box
49. Tootsie
50. Uncle Buck

Si horror: The Gravedancers (2006)
După funerariile unui vechi prieten care a murit într-un accident de maşină, trei ex-colegi de clasă, Harris, Kira şi Sid pătrund în cimitirul local, iar după ce Sid citeşte o incantaţie misterioasă gasită inscripţionată lângă o cripta cei trei încep să danseze pe un mormânt. La scurt timp după aceasta, cei trei încep să fie bântuiţi de trei fantome diferite, acele fantome ale căror morminte au fost deranjate.

The Shining (1980)
Un bărbat împreună cu soţia şi copilul se angajeaza drept îngrijitori, pe timpul iernii, al unui hotel izolat, unde fiul, Danny, are viziuni cutremurătoare despre trecutul hotelului, un dar cunoscut drept The Shining. Tatăl, Jack Torrace, lucrează la o carte dar alunecă uşor pe calea nebuniei din cauza fantomelor şi a izolării. După ce este convins de fantoma unui ospatar să-şi "corecteze" familia, Jack o ia complet razna. Singurul lucru ce-i poate salva acum pe Danny şi mama sa este puterea micuţului.

The Exorcist (1973)
O fetiţă de 12 ani este posedată de demoni şi numai un exorcist o poate salva. Ea locuieşte împreună cu mama ei în Georgetown, Washington şi trăieşte simptome ciudate, care îi pun în pericol viaţa. Ajutorul medical nu îi poate fi de niciun folos, singura soluţie rămânând căutarea unui exorcist care să alunge demonii.

The Grudge (2004)
SO casă este posedată de o forţă malefica, violentă, care distruge viaţa oricărei persoane care intră aici. Cunoscut sub numele de "The Grudge," acest blestem împinge victimele către o moarte violentă, în chinurile unei crize de mânie. Cei care sunt atinşi de blestem mor şi astfel se naşte un nou blestem, transmis ca un virus tuturor celor care pătrund în aceasta casă, într-un lanţ nesfârşit de orori.

Halloween (1978)
1963, Haddonfield, Illinois. Un criminal periculos evadeaza din locul de detentie si terorizeaza localitatea. Filmul este considerat drept cel care a revolutionat genul horror in cinematografie.

Poltergeist (1982)
Fiica cea mai mică a familiei Freeling, Carol Anne pare să fie conectată la un post TV cam ciudat. Nu trece mult şi în viaţa familiei încep să apară o serie de mistere, ciudăţenii inexplicabile. La început, pare a fi vorba despre nişte fantome gălăgioase, care le fac şicane şi se distrează pe seama membrilor familiei. Dar curând, şicanele încep să se transforme în adevărate orori, cu papuşi ucigaşe şi plante furioase.

1408 (2007)
Renumitul romancier de horror-uri Mike Enslin (John Cusack) crede numai în ceea ce vede. Numai că rătăcirile după fantome ale lui Enslin din nopţile lungi şi singuratice sunt pe cale să se schimbe în momentul în care se cazeaza în Camera 1408 a renumitului hotel Dolphin, pentru ultimul lui proiect, "Zece nopti in camerele de hotel bântuite". Fără să ţină seama de avertizările directorului hotelului autorul este prima persoană care se cazează în camera despre care se zice că e bântuită, după ani întregi.

Drag Me to Hell (2009)
Christine Brown, un ofiţer de credite din Los Angeles, are o viaţă minunată alături de fermecătorul ei iubit, profesorul Clay Dalton. Asta până într-o zi, când la bancă vine dna. Ganu stiu cerând o prelungire de credit, pe care Christine decide să nu i-o dea, şi asta doar ca să-şi impresioneze şeful. Drept razbunare, Ganu stiu o blesteamă pe Christine, transformându-i viaţa într-un adevărat iad. Urmărită de un spirit malefic, tânăra trebuie să decidă până unde va merge pentru a scăpa de blestem.

The Orphanage (2007)
Laura are parte de cea mai fericită zi din viaţa ei când reuseşte să cumpere şi să redeschidă orfelinatul în care a crescut. Laura descoperă că locul are un efect pozitiv asupra fiului ei: imaginaţia lui este tot mai dezvoltată. Dar curând femeia îşi dă seama că jocurile pe care le joacă cu prietenul lui invizibil sunt dovada unei prezente malefice. Când întâmplările din orfelinat ameninţă siguranţa familiei, Laura cheama o echipă de parapsihologi pentru a descoperi sursa acestora.

The Ring (2002)
Părea doar o legendă – o casetă video cu imagini de coşmar, care duceau la un telefon prin care cel ce văzuse caseta afla în ce mod urma să moară dupa şapte zile. Fiind reporter la un ziar, Rachel Keller este destul de sceptică în legatură cu această poveste, până când patru adolescenţi mor în mod suspect exact la o săptămână după vizionarea unei astfel de casete. Fiind învinsă de curiozitate, Rachel găseste caseta şi o vizionează. Acum are nevoie de ajutorul prietenului său, Noah pentru a scăpa cu viaţă şi pentru a-şi salva şi fiul. Împreună, au doar şapte zile la dispoziţie pentru a descifra misterul inelului.

Paranormal Activity (2007)
Katie şi Micah sunt un cuplu ca oricare altul, doar că ea ascunde un secret mai puţin obişnuit: este urmărită de o prezenţă nevăzută, care îi apare periodic noaptea, de când avea 8 ani. Acest lucru nu poate rămâne un secret la nesfârşit, pentru că de când locuieşte cu iubitul ei, episoadele nocturne s-au înrăutăţit. Sceptic la început, dar curios, Micah îşi cumpără o cameră performantă şi e decis să înregistreze orice activitate suspectă care se întâmplă pe timpul nopţii. De la fascinaţie, ajunge treptat la obsesie, iar ceea ce vor afla văzând casetele este pur şi simplu şocant.

Fragile (2005)
Spitalul de copii Mercy Falls este pe punctul de a-şi închide porţile definitiv după un secol de serviciul public. Dar închiderea ia mai mult decât se propusese; un accident de cale ferată a lăsat spitalele locale făra paturi. Va lua cu cateva zile mai mult pentru a transfera toţi copiii, căci sarcina nu e deloc uşoară. Amy, o tânără asistentă, e trimisă din Londra ca să ajute. Dar curând descoperă ceva ciudat acolo. Copiii sunt nervoşi şi speriaţi de ceva intangibil, invizibil. Ceva ce nu ar fi trebuit să existe. Ceva plin de durere şi ură.

Dawn of the Dead (2004)
Populaţia planetei este lovită de o boală inexplicabilă şi letală, cu urmări dezastruoase - morţii nu rămân morţi. Cadavrele, tânjind după următoarea lor masă, urmăresc ultimii oameni rămaşi în viaţă pentru a le mânca creierele. Cei câţiva supravieţuitori - ultimul bastion al umanităţii îşi găsesc refugiul într-un mall de la periferie. Aici, ei îşi unesc forţele şi luptă pentru supravieţuire, dar mai ales pentru a rămâne oameni.

A Nightmare on Elm Street (1984)
Nancy are un coşmar teribil legat de o figură înspăimântătoare care îi va patrunde în viaţă. Figura este cea a lui Freddy Krugger şi a făcut carieră prin celebrele degete lungi, sub forma de cuţite, de la mâna dreaptă. Nancy descoperă curând că şi prietenii ei au coşmaruri asemănătoare, cu acelaşi personaj. Când unii dintre cunoscuţi încep să moară, Nancy crede că singura cale de supravieţuire este să stea trează.

Friday the 13th (1980)
În anul 1957, un băiat moare înecat în lacul de lângă tabăra de vară Crystal Lake. Un an mai târziu, doi îngrijitori, care erau responsabili pentru incidentul din 1957, sunt omorâţi în condiţii ciudate. Tabăra este închisă, până în anul 1980, când în data de 13 iunie, vineri, este redeschisă de un tânăr cuplu, în ciuda avertizărilor făcute de localnici care i-au sfătuit să nu facă acest lucru. În tabăra din acea vara, copiii încep să moară unul câte unul şi se pare că cineva încearcă să forţeze închiderea acesteia.

The Skeleton Key (2005)
Caroline (Kate Hudson) este o tânără asistentă medicala în vârstă de 25 de ani,care îngrijeşte bătrânii bolnavi. Ea se mută în Louisiana, unde îl va lua în grijă pe Ben (John Hurt), victimă a unui atac cerebral. Dar atmosfera din casă este suspectă, iar atitudinea soţiei lui Ben este foarte rece. După ce obţine o cheie în formă de schelet, Caroline va descoperi o cameră secretă în pod, unde există urme ale practicii magiei negre, despre care află că aparţineau foştilor proprietari, care au fost linşaţi pentru vrăjitorie.

The Exorcism of Emily Rose (2005)
Emily Rose părăseşte căminul protector al casei sale pentru a merge la colegiu, netrecându-i prin minte ceea ce o aştepta. Într-o noapte, singură în dormitor, are prima "halucinaţie" terifiantă şi leşină. Pe măsură ce atacurile sale devin din ce în ce mai dese şi mai brutale, Emily, o convinsă credincioasă catolică, hotărăşte să apeleze la o exorcizare efectuată de preotul de la parohia sa, părintele Richard Moore. Cum fata moare în timpul ritualului de exorcizare, preotul este acuzat de omor prin neglijenţă.

The Descent (2005)
La un an după un tragic accident, şase prietene se întâlnesc în munţii Apalaşi pentru excursia lor anuală de sport extrem, în acest an explorând o peşteră ascunsă adânc în munţi. Mult în adâncul peşterii are loc un dezastru şi nu mai există cale de ieşire. Grupul se împarte, fiecare căutând o cale de acces către exterior. Dar mai există ceva ascuns sub pământ. Pe măsură ce fetele descoperă că acum sunt victime, ele sunt obligate să apeleze la cele mai primare instincte într-un adevărat război împotriva unui rău de neimaginat - un rău care atacă fără avertizare, iar şi iar.

An American Haunting (2005)
Filmul prezintă fascinanta istorie a spiritelor care au bântuit casa familiei Bell din Tennessee, între anii 1817 – 1821. Frumoasa adolescentă a familiei Bell, Betsy, este chinuită şi posedată de spirite, iar toată lumea crede că a fost blestemată de o vrăjitoare din oraş căreia tatăl ei, John Bell Sr., i-a luat o porţiune din terenuri prin mijloace necinstite. Plina de suspans, acţiunea ne dezvăluie în final că nu totul este ceea ce pare, căci răul vine de unde ne aşteptăm cel mai puţin.

Let the Right One In (2008)
Oscar, un băieţel hăituit şi batjocorit de majoritatea celorlalţi copii, găseşte dragoste, înţelegere şi răzbunare în Eli, o frumoasă, dar stranie tânără care se dovedeşte a fi vampir.

Jeepers Creepers (2001)
Jeepers Creepers este povestea lui Darius şi Trish, frate şi sora, care în timpul unei călătorii cu maşina sunt urmăriţi dar apoi depăşiţi de un autovehicul mare şi ciudat. Puţin mai târziu, vor fi martorii unei scene care îi va face să se întoarcă din drum. Într-un canal de lângă o biserică părăsită, băiatul dă peste sute de cadavre aruncate acolo de multă vreme, printre care descoperă şi trupurile unor cunoscuţi, dispăruţi în mod misterios. Aveau capetele retezate şi apoi recusuţi.Cei doi decid să ia legătura cu poliţia însă nici oamenii legii nu se pot opune monstrului care decapitează şi devorează oameni pentru a-şi păstra forţele.

Rec (2007)
REC se concentrează pe o realizatoare de emisiuni TV care face un reportaj într-o staţie de pompieri. Totul scapă de sub control când aceştia sunt chemaţi să salveze o bătrână, prinsă în capcană în propriul domiciliu. Însoţit de jurnalistă, grupul de pompieri ajunge la adresa precizată, unde vor descoperi cu toţii că în misteriosul edificiu s-a petrecut ceva oribil. Începe astfel o confruntare pe viaţă şi pe moarte.

Scream (1996)
Sydney Prescott trece prin momente grele în viaţa sa: încă nu şi-a revenit după ce mama ei a fost omorâtă şi violată într-un mod brutal cu un an în urmă, iar acum una din prietenele ei a fost ucisă de un nebun îmbrăcat într-un costum de Halloween şi care o hărţuia cu telefoane în mijlocul nopţii. Acum Sydney primeşte apeluri asemănătoare şi este atacată de acelaşi nebun mascat.

Candyman (1992)
Helen Lyle este o studentă care se hotărăşte să scrie o teză despre mituri şi legende locale. În acest scop vizitează o zonă a oraşului natal, unde aude legenda lui Candyman, un bărbat cu un cârlig în locul mâinii drepte, care apare când îi spui numele de cinci ori în faţa unei oglinzi. Bineînţeles că Helen nu crede povestea, însă oamenii din zonă sunt foarte speriaţi. Fata ignoră avertismentele lor şi îşi începe investigaţiile în locurile unde Candyman a apărut cel mai des.

Gremlins (1984)
Un orăşel idilic se pregăteşte de Crăciun. Adolescentul Billy primeşte de la tatăl său un cadou special, un mogwai, o creatură mică şi păroasă, care nu trebuie expus la lumină puternică, udat şi mai ales hrănit după miezul nopţii. Când instrucţiunile nu sunt urmate, Gizmo (cum se numeşte straniul animal) se înmulţeşte, iar numeroasa progenitură începe să devasteze oraşul şi să ucidă oamenii cu o ferocitate ieşită din comun.

Sper ca i-am fost de ajutor winking

| ValentinFlr a răspuns:

Twilight...asta e cel mai tare, Van Helsing...comedie:Singur acasa1-2-3.funda?

| mihaiberbece a răspuns:

Stiu eu cateva file de groaza!
Drag me to hell, Saw 1, 2, 3,4,5,6,7 si 8; Mirrors1 si 2

Întrebări recente