| Anonimgirltpu a întrebat:

De ce inca se fac filme alb negru? Cum ar fi Aferim si Morometii II. Inteleg ca inainte nu exista tehnologia necesara pentru un film color, dar acum de ce se mai fac filme alb negru?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cum e la morometii doi (ca iti spune si numele 2) e o continuare de la primul ce se presupunea ca se intampla tot pe vremea aia.
Tu daca vrei sa faci un film a cărei acțiune se petrece în 1920 poti introduci in el un iphone?

| Anonimgirltpu explică (pentru Freya1):

Nu vreau sa se introduca iphone. Vreau sa fie color pentru ca si lumea din 1920 era colorata.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Dar nu si mijloacele prin care era capturata imaginea!
Tu vezi, ei au vazut, dar ca sa vezi ce au vazut ei, ar fi trebuit ca ei sa aiba mijloace de captura color... iar pe atunci nu era cazul Acum ai inima impacata?

| Freya1 a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Filmele prin ani de demult asa se făceau alb negru, iar daca le fac asa le da aceas tentă ca primele parti sau ca si cum ti-ar arat ca e ceva vechi, de demult.

| Catrice a răspuns:

Moromeții e in ideea de a fi pe aceeași lungime de unda ca si primul....sau ceva in genul.

| johnnny123 a răspuns:

De ce in continuare se picteaza, daca avem camere foto?
Pentru ca este o alegere de exprimare artistica.

| PainTech a răspuns:

Vor să redea un anumit stil, un sentiment de "vechi". In multe filme o sa vezi culori estompate sau scene cu o tenta de o culoare anume. Ideea ar fi ca acestea sa nu iasă prea tare in evidenta, doar sa fie acolo pentru a impune o idee/sentiment.

In Moromeții efectul e dus la maxim, motiv pentru care e foarte evident.

Personal mi se pare puțin extrem dacă asta e cazul...

Totuși e posibil sa vrea sa se "copieze" stilul filmului original. Într-o serie de filme, de regulă, printre altele stilul rămâne același. Nu schimbi prea mult, altfel riști să ridici indignarea fanilor primului film.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor să dea impresia de trecut, dar ei nu se gândesc că trecutul a fost la fel de colorat ca prezentul