| Nucreeed a întrebat:

De ce multora nu le plac filmele vechi? Cum sa zici ca un film din 2000 este vechi.De ce exista persoane care se uita doar la filmele nou aparute sau vechi de maxim 2-3 ani, cand ei nu au vazut nici 1% din filmele bune,dar mai vechi?
Cand zic filme 'vechi',nu ma refer doar la d'alea alb-negru din 20, 40,60,ci filme din anii 70, 80,90.
De ce urati din start un film doar pentru ca e alb-negru sau prea vechi pentru voi, fara macar sa'i dati o sansa?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Le preferă pe cele violente în detrimentul celor educative.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am impresia ca toti cred ca lumea a "evoluat" intre timp si au camere mai bune, si si ca creierul uman a fost dezvoltat din ce in ce mai mult, si ca au creativitate mai buna, poate ca e asa, dar exista MULTE filme mai bune din anul 2000-, decat cele din anul 2013 tongue Sunt multi prosti pe lumea astawinking Dar daca te uiti din mai multe perspective, toata lumea e proasta, toata lumea e urata, toata lumea e frumoasa, toata lumea e slaba, toata lumea e grasa, toata lumea are forta, toata lumea e neputincioasa, etcwinking

| AlexeHellsing a răspuns:

Eu personal iubesc filmele vechi. Acelea erau originale. Chiar îmi place foarte mult Charlie Chaplin. Nu găsești nici astăzi originalitate ca în filmele de altă dată. Chiar ai dreptate, nu sunt apreciate cât trebuie...

| ShadeAdda a răspuns:

Din pacate, interesul multora este sa dea la o parte vechiul pentru a lasa loc noului, ceea ce nu este bine deloc, deoarece multe filme vechi (si muzica, si carti, etc) au pus bazele filmelor de azi, erau mai interesante decat cele pe care le vedem azi la TV. Desi efectele speciale nu erau prea avansate, aveau ceva special si... magic in ele.
Filme precum "Dirty Dancing", "Ghost", "Flashdance", "Nine weeks and half", "James Bond" (primele aparute), "Jaws", "Gone on the wind", etc toate acestea au fost capodopere la vremea respectiva si INCA mai sunt. Asa se poate recunoaste un film de calitate. Cel care reuseste sa treaca de testul timpului.
Acum este promovata ideea "Eh ce-i vechi nu e bun. De ce sa te uiti la antichitati? Esti fraier/a? Uita-te la ce-i nou! Sa fii in pas cu lumea!". Gresit. Complet gresit.
Ma uit si la filme vechi, si la filme noi (imi plac f. mult - efectele, muzica, povestea, caracterele, actorii, etc), insa unele filme noi promoveaza o vulgaritate si o agresivitate pe care cele vechi nu le aveau. Si, exact cum ai zis tu, nu ma refer la filmele alb-negru. Ci la cele care i-au captivat pe parintii nostri cand ei erau de varsta noastra sau chiar mai mari.
Hai sa zic ca filmele noi sunt in regula, atata timp cat nu ajungem sa dam deoparte complet filmele vechi.
Dar (acum uitandu-ma si mai mult la televiziunea de azi) desenele animate stau si mai prost din punct de vedere calitativ. Desenele de azi nici NU SE COMPARA cu ceea ce erau inainte. Si nu ma refer la Tom si Jerry, Looney Tunes... ci ma refer la, de exemplu, desnele care se difuzau pe Fox Kids sau pe Jetix. Acelea erau acceptabile, chiar grozave, stiind ca am copilarit cu multe dintre ele si mi-au placut la nebunie. Aveau un sens, gaseai on invatatura in ele (Ex: Shaman King, OBAN, etc). Dar ceea ce se da acum pe Disney... nu se poate numi normalitate. Doar maimutareala si prostie vad acolo. De aceea de cand a inceput Disney Channel am abandonat canalele pentru desene (aveam vreo 11 ani) si m-am bagat pe anime-uri si filme. Macar acestea sunt neschimbate, cat de cat.
Asta e televiziunea si menalitatea de azi. Din pacate daca le-as spune altora (nu ma refer la TOATA lumea, sa nu intelegeti gresit. Exista si persoane care inteleg lucrurile astea si ajung sa fie de acord cu mine) fata-n fata lucrurile pe care le-am scris aici s-ar uita la mine urat, m-ar critica si si-ar bate joc de mine.

| 8lueVelvet a răspuns:

Astea sunt "mofturi". Eu nu am auzit replica asta decat de la varmea care e o pitipoanca si zicea ca ea nu se uita la filme antice ca se plictiseste laughing Multe filme bune sunt vechi cum ar fi Rain Man sau Skawshank Redemption(anii 80, 90). Merge si ideea ca nimeni nu vorbeste despre ce e vechi, deoarece trebuie promovat ce e nou.

| KodrutZ a răspuns (pentru 8lueVelvet):

Numai ce tari erau James Bond-urile din anii 60 sau Dracula alea cu Christopher Lee. Deh, las' ca cine nu se uita la "vechituri" el pierde. E ca si cum ai zice ca nu bei decit vin vechi de maxim 2 ani...

| Iasminna a răspuns:

Pai adolescentii din ziua de azi.vor sa fie mereu la moda. ei se uita la tot ce e aparut nou, cand aud filme vechi isi prierd interesul. mie imi plac filmele vechi, ma uit la ele, sunt foarte interesante recunosc imi plac si filmele noi, ma uit si la ele. dar nu le dau deoparte pe cele vechi.