| AdelaAdela a întrebat:

Erau ma demult casete video si eu am niste casete de acelea si as vrea sa pun ce am pe acele casete pe DVD.Cum as putea proceda? Ma-m interesat in oras si este destul de scump pentru ca cere pe o ora 10 lei si o caseta de acccea are 10 ore in total mar costa foarte mult. Stiti si alta cale sau exista anumite programe pentru asa ceva. Va Rog sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

In primul rand trebuie sa conectezi video-recorderul la calculator. Pentru asta iti trebuie o placa de captura pe care sa o montezi in PC, astfel incat sa ai unde sa introduci cablul de la video. Exista placi specializate pentru capturqa video si mai exista tv-tunere cu cip de codare pe 10 biti (majoritatea modelelor cat de cat noi au asa ceva) care pot face si captura. Pretul mediu e intre 80 si 200 lei. Daca ai mai multe casete merita investitia, mai ales ca daca iei tv-tuner poti avea pe PC televizor cu telecomanda. Succes!

| Aliutza a răspuns:

Nu exista alta cale, insa 100 de lei pentru amintirile tale nu e scump.
Daca ai desene animate sau filme pe casetele respective, nu o sa ti le puna pe dvd, ca sa nu faci piraterie.

| affoh a răspuns:

Acest lucru se poate realiza cu un aparat special conceput pentru asa ceva si costa aprox 600 ron. sau, rulati casetele si filmati cu o camera profesionala. Va fi o mica diferenta de calitate in privinta sonorului si a imaginii, dar altceva nu imi vine in minte.