| Jager a întrebat:

Exista vreun film reusit despre WW2 (al doilea razboi mondial)? dar nu vrajeli, ca am vazut destule.

7 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Anthropoid (2016),The Imitation Game (2014)

| johnnny123 a răspuns:

Există nenumărate filme reușite despre al doilea război mondial. Nu știu pe care dintre ele le-ai văzut și ți s-au părut vrăjeli, dar dacă vrei să vezi un film fără vrăjeli, caută "Come and see", un film rusesc din 1985 (titlul original "Idi i smotri")

Și dacă nu ai văzut-o încă, poți să încerci miniseria HBO "Band of Brothers"

| danutzu96 a răspuns:

Lista lui Schindler, Pianistul, Evadare de la Sobibor, Joyeux Noel, Stalingrad, Pearl Harbor. Dintre toate cele mai reusite mi se par Lista lui Schindler si Pianistul, filmele astea sunt capodopere.

| AndreiWeisz a răspuns:

Eine frau in Berlin (film nemtesc despre batalia de la Berlin, cand nemtii au capitulat)
Batalia pentru Sevastopol (film rusesc despre cea mai buna femeie sniper)
Schindler's List (film despre Holocaust)

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Hacksaw Ridge. Bazat pe fapte reale.

| Roliii a răspuns:

Generation war,Der Untergang,Unbroken, The dirty dozen, The last Train to Auschwitz, Europa Europa, Warsaw 1944,

| luciannicolae95wow a răspuns:

Saving Private Ryan