| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Exista vreun tabel sau poate știți voi cum se consuma traficul de date atunci când vizionez videoclipuri? De exemplu cât net este consumat pentru un minut in 480p, 720p sau 1080p etc.? Vreau asta deoarece as dori sa ma uit la un film online de 2 ore, 720p si nu stiu cat net o sa îmi consume!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Depinde si de gradul de compresie, pe langa rezolutie.
Am luat un clip de pe Youtube si am vazut urmatoarele:
1080 - 22MB/min
720 - 12.5MB/min
480 - 4.8MB/min

120 min la 720p ar putea fi 120x12.5 = 1500MB = 1. 46GB = 11.6Gb

Trebuie facuta si diferenta intre B si b: 1B=8b

3 răspunsuri:
| Monster97 a răspuns:

Sincer nu exista un tabel cu asa ceva deroarece depinde de mai multe nu doar de claritate, dar iti pot spune ca un videoclip random de pe Youtube de 5 minute la 720p a consumat cam 250 mb... Deci fa si tu calculul, nu iti recomand sa vizionezi filme hd sau full hd pe datele mobile, foloseste o retea wi-fi sau downloadeaza-l in telefon...winking

| Robert_Mocanu_1996 explică (pentru Monster97):

Mersi mult pentru ajutor

| NeKuLetzZz a răspuns:

Ai primit raspunsurile pentru consumul pe Youtube însă difera de site, de platforma sa
Eu m-m uitat pe telefon, pe datele mobile (3g) la filmul wrong turn 4(are 90 min cam asa), la 480p. Inainte sa pornesc filmul aveam 846 mb, la sfarsit am ramas cu 239 - la un moment dat, dadusem inapoi cu 3 minute ca pierdusem o faza.