| redtoxic24 a întrebat:

Filmul Winnetou 1. Tile este dupa primul volum al cartii scrise de Karl May? Adica stiu ca se refera la aceleasi persoane, doar ca din cate am vazut in trailere (erau doar in germana deci nu am inteles prea bine) in film e vorba de intamplarile lui Winnetou, nu ca in carte, unde se vorbeste despre aventrile lui Old Shatterhand, intalninu-se si imprietenindu-se cu Winnetou doar la sfarsitul cartii

1 răspuns:
| DumitruS a răspuns:

Viata bate filmul si filmul bate cartea. :)

Este misto filmul ala dar nu te lua dupa el. Filmele de obicei nu respecta cartile in sensul ca scenariul este adaptat si nu respecta ordinea din carti sau sa reflecte tot ce s-a intamplat in carte.

Deci te poti uita dar nu te astepta ca ce se intampla in carte sa se intample si in film.

Cartile aici daca ti-e dor de ele :) http://bit.ly/2D8xYid