| anonim_4396 a întrebat:

Karl May l-a inventat pe vestitul apas Winnetou, sau acest personaj este unul real si intamplarile din carte s-au intamplat in realitate? Acord funda!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca am citi tot ce am putut gasi de Karl May, eram copil si eram fascinat. Acum, ceva vreme in urma, am aflat cum ca May nu a fost niciodata pe continentul american, mai mult nici macar nu a parasit vreodata Germania. Ce este mai trist e nu numai ca toate au fost pura imaginatie.Am trait vremea cand la TV erau numai filme cu indieni si studiind istoria ulterior am aflat ca toate sunt minciuni. SUA si nu numai s-a construit prin genoidul a peste 100 de milioane de nativi americani care au avut nesansa de a fi descoperiti de o civilizatie mai avansata si cu o cultura a jafului si crimei. Nu va lasati mintiti de istoria pe care v-o serveste invingatorii.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pura fictiune. Frumoasa, dar fictiune.

| 7iulie a răspuns:

Intr-un fel ambele, Winnetou nu exista, dar ceea ce s-a intamplat cu indieni e real.

| Mefistofelicul a răspuns:

Nu am citit cartea ca sa-ti dau un raspuns relevant si corect. Dar personajul nu este real despre fapte banuiesc ca le-a trait autorul sau sunt false. un exemplu dintr-un roman citit este Victor Petrini din romanul Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni personajul nu exista iar faptele posibil ca le-a facut personajul deci sunt imaginare sau probabil le-a trait autorul dar la romanul lui Preda banuiesc ca si faptele sunt imaginare Petrini este o latura a lui Preda. Daca te-am ajutat nu-mi acorda funda asteapta un raspuns mai bun de la cineva ce a citit cartea. Numai bine