| xloverush a întrebat:

Hei, cine poate sa imi descrie cel mai bine filmul horror Hellraiser are funda de la mineee.:*love struck si descrierea sa fie lunga cat de cat.merci..byee!

2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Hellraiser este o serie de nouă filme britanice de groază și o serie de benzi desenate (publicate inițial de Epic Comics). Franciza se bazează pe nuvela The Hellbound Heart scrisă de Clive Barker.

Din aceasta face parte si "Hellraiser" - film lansat in 1987.

Producator: Rivdel Films
Distribuitor (international): New World Pictures
Data lansare (SUA): 18 Septembrie 1987
Buget: 1. 000. 000 $
Incasari weekend:
Tag-uri: Mutilare, Film Independent, Sadist, Demon

Atunci cand misterioasa cutie-puzzle este completata, devastatorul demon Pinhead (Doug Bradley) impreuna cu legiunea sa revin pentru a dezlantui iadul pe Pamant, distrugand pe oricine li s-ar impotrivi! Impotriva lor se va ridica Kristy Cotton (Ashley Lawrence – Hellraiser I, II, III), singura persoana care l-a mai invins in trecut pe Pinhead, iar acum salvarea lumii depinde numai de ea!

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/Hellraiser; http://www.cinemarx.ro/filme/Hellraiser-Hellraiser-65346.html

| Vichtory a răspuns:

Un om impulsiv si violent, Frank, cumpara de la un vanzator o cutie puzzle antica. Cand acesta rezolva puzzle-ul, din cutie apar niste lanturi, strapungandu-i pielea, dupa care totul revine la normal. Niste demoni, cenobitii, vin sa inspecteze ramasitele lui.
Intre timp, Larry, fratele lui Frank, se muta impreuna cu a doua lui sotie, Julia, intr-o veche casa ce i-a apartinut acestuia. In timp ce muta niste mobila, Larry se raneste si incepe sa-i curga sange pe podea, readucandu-l pe Frank la viata. Julia il gaseste si face orice ca sa-i intregeasca corpul mutilat fostului ei amant. Chiar si sa ucida...

funda?