| anonim_4396 a întrebat:

Hello Guys! Imi recomandati va rog frumos cel mai bun film vazut de voi? As vrea sa vad un film in seara asta si nu am idei.Nu conteaza genul, doar sa fie foarte bun. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum probabil o sa zica multi (mai ales "cinefilii") nu exista un film preferat, ci mai multe, greu de ales in functie de ce transmite.

Pe langa filmele mele preferate, la care m-as uita si de 10 ori nu as putea sa ma plictisesc (si nu o sa le mentionez aici), o sa las aici altele pe care as vrea sa le vada cat mai multa lume:

- Predestination (2014) - ceva... ce ori o sa iti dea blowmind ori nu o sa iti placawinking
- Listen to Your Heart (2010) - unul la care ori o sa plangi, ori o sa suspini;
- Your Name. (2016) - nu lua in seama ca este stil anime, este ceva... extrem de frumos T_T
- The Bucket List (2007) - ce ar trebui vazut de toti cel putin odata in viata;
- Edge of Tomorrow (2014) - la fel ca primul;
- Coco (2017) - o animatie de exceptie la care s-ar putea sa iti dea si o lacrima, pe langa multe rasete;
- Murder on the Orient Express (crima la tren si treaba de-a detectivii);
- John Wick (evident), Avengers Infinity war;
- Slumdog Millionaire (2008) - daca vrei sa vezi si alte parti ale lumii;
- The Intouchables (2011) - daca vrei sa... nu stiu, sa razi, sa te intristezi, sa te miri si sa vezi o prietenie adevarata;
- Snatch (2000) - o invarteala excelenta in jurul unui singur lucru (si la final o sa intelegi);
- A Quiet Place (2018) - o sa tac si nu o sa zic nimic thinking
- Knives Out (2019) - crima la conac, iar treaba cu detectivii.

Si doua nume grele:
- The Shawshank Redemption (1994) - iar un film care ar trebui vazut cel putin odata in viata;
- Seven Pounds (2008) - Will Smith si-a facut treaba.

Si pot sa continui la nesfarsit, am depasit 1000 de filme notate pe IMDB, asa ca oricand o sa mai fie cazul... o sa mai adaug cateva.

Seara faina sa ai! ^_^

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da ai dreptate,nu exista un film preferat ci mai multe,asa cum este si in cazul meu,totusi am sugerat un singur film fara sa conteze genul pentru ca un film privesc in seara asta,si poate multi useri nu au timpul necesar de a-mi scrie mie toate filmele lor favorite.
-Predestination l-am vazut,intr-adevar mi-a dat blowmind,mi-a placut maxim,imi plac filmele de genul acesta(l-am mai vazut si a doua oara ca sa il inteleg pe deplin laughing )
-Your Name l-am vazut,nu dau importanta ca este anime,mie oricum imi plac si anime-urile(a fost superb)
-The Intouchables(prima data am ras,pe parcurs am plans, am vazut varianta in franceza, varianta americana nu ma intereseaza)
-The Shawshank Redemption(nu stiu de ce dar am evitat foarte mult acest film, desi este pe primul loc pe IMDB, pana la urma l-am urmarit, ce pot sa spun nota 10 din partea mea pentru acest film)
Decat pe acestea le-am urmarit din lista oferita de tine, o sa le urmaresc si pe celelalte, multumesc frumos, ai o funda de la mine happy
O seara placuta si tie!

| DoarBogdan a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

Ooo, ma bucur sa aud ca le-ai urmarit big grin
Si ma bucur sa aud ca o sa le urmaresti si pe restul. Mersi si eu de feedback.

Daca iti plac cele ca Predestinaton, mai am cateva, le las pe mai tarziu laughing (sa fie mai misterioase asa).

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sa nu ma uiti, poti sa mi le scrii in privat daca doresti.

| DoarBogdan a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

Eu nu uit (asta este blestemul meu :/ ).

Prefer sa nu le las acolo la naftalina sa se stinga incet, cand o sa vrei o sa fiu aici big grin
Dar hai ca mai zic unul aici, de exemplu aseara am vazut Time lapse (2014), desi i-am dat un 8... nu m-a prea convins. Dar nu te uita la asta, doar dupa ce le termini pe celelalte. Asta mi-a lasat un gust amar in minte. Din cauza aliei care... dar nici nu pot sa zic.

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru DoarBogdan):

L-am vazut, la final m-a facut putin sa rad, cum a pus aia afisul pe geam si ooops eroare 404 cand a vazut-o ala, si cat de calma a fost la un moment dat si dupa a vrut sa se intoarca inapoi nebuna, si ala dupa ea, nu vreau sa dau mai multe detalii ca poate unii nu l-au vazut si nu vreau sa stric surpriza.

| DoarBogdan a răspuns (pentru GiorgianaGiorgi):

Da... deci cum naiba. Si sa faca asta, tocmai lui? Pai ce... nici nu pot sa concep cum i-a trecut asa ceva prin cap. Dar trebuia sa fie si asa ceva pe acolo. Totul a fost liniar pana la urma. Dar da, sa pastram linistea. Apropo de liniste (A Quiet Place).

| Balalau95 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ceva mai complex decat ce spui tu, depinde si de momentul in care a aparut filmul, cel mai tare film din toate tipurile NU e "Gone with the Wind" care e cel mai bine vandut, racordat la inflatie
ci, Star Wars episode 4 - A New Hope
pentru ca a produs cel mai INCREDIBIL fenomen din istoria cinematografiei: oameni in toata firea DEMISIONAU de la servici, ca sa se duca sa stea la coada la bilete care se intindea de mai multe ori in jurul cinematografului
iar in ziua de azi filmul ala pare putin pueril

asa ca, pentru mine, eu am doua filme care imi sar in cap:
Terminator 2 - Judgement Day
The Crow (primul, filmul in care a murit IRL Brandom Lee, fiul lui Bruce Lee)

| DoarBogdan a răspuns (pentru Balalau95):

Dar nu am spus absolut nimic legat de "Gone with the Wind" sau de cel mai tare film conform statisticilor, eu am enumerat filmele care mi-au placut mie si pe care le-as recomanda big grin.

Si da, The Crow mi-a placut si mie.

| Balalau95 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, nu voiam decat sa subliniez, ca, conteaza si cand a aparutwinking

19 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poate nu sunt cele mai bune, pentru ca nu am un top clar, imi plac multe.

Braveheart (1995)

Pearl Harbor (2001)

Honig im Kopf (2014)
(varianta refacuta la Hollywood (Head full of honey) in 2019 mi se pare ceva mai slaba).

The fault in our stars (2014)

Cast away (2000)

Far and away (1992)

Gifted (2017)

The burning plain (2008)

The magic of Belle Isle (2012)

The girl on the train (2016)

The prestige (2006)

The Illusionist (2006)

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru NLS):

Wow,iti multumesc frumos pentru lista, deja mi-am notat ce nu am vazut din lista oferita de tine, sincera sa fiu nu ma mai asteptam la un raspuns la intrebarea postata de mine de 2 saptamani.Iti multumesc frumos pentru raspuns! O zi minunata!

| Sn4k3 a răspuns:

The Curious Case of Benjamin Button

| mastadont a răspuns:

The shawshank redemption. E puțin mai vechi dar e excelent, te va impresiona.

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru mastadont):

L-am vazut, iti multumesc pentru raspuns happy chiar m-a impresionat acest film si cand ma gandesc ca mult timp l-am evitat.

| CleanHeart a răspuns:

Miracolul din celula 7
Pregateste-ti servetele laughing

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Va multumesc tuturor celor care mi-au scris, am ce sa urmaresc acum.O seara placuta!

| Anaandreea11 a răspuns:

The departed big grin

| marthasandraclandi a răspuns:

The notebook

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru marthasandraclandi):

L-am vazut, iti multumesc pentru raspuns. happy