| Yurisa a întrebat:

Hello! Imi recomanda si mie cineva un film? As vrea un film fie despre sanatoriile din 1940-1950 daca exista filme despre asa ceva sau despre ceva criminal in serie care transforma cadavrele in opere de arta (nu stiu daca exista dar eu incerc). Deci? big grin

6 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Când spui sanatoriu, te gândești la spitale psihiatrice ori la alt gen de instituție medicală?
Asylum (2005), Shutter Island (2010), Frances (1982) se petrec în anii '50.
Totuși, cele mai bune filme de genul ăsta au acțiunea situată în anii '60-'70: One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975), Girl, Interrupted (1999)
Celălalt gen de filme: Still Life: The Fine Art of Murder (1990), Anamorph (2007)

| NLS a răspuns:

The Perfume (2006)
Dar acțiunea se petrece cu mult înainte de 1940

| Yurisa explică (pentru NLS):

Nu ma intereseaza actiunea filmului cu criminalul, doar la cel cu sanatoriul daca e

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Hannibal(2014), dexter(2006).

| mihaicelsfant a răspuns:

The Human Centipede 2: Full Sequence meritaaaaalaughing

| Vqio a răspuns:

Cred ca este unul cu un criminal in serie ce isi transforma crimele într-o arta, " Parfumul : Povestea unei crime ".