| Kage22 a întrebat:

Imi poate explica si mie la ce se refera aceste "caracteristici" daca le pot spune asa - Josei, Seinen, Shoujo, Shounen. Se folosesc pentru a intelege mai usor ce contine (actiune, adventure, psychological etc) filmul sau se folosesc doar in animeuri?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Daca te uiți la fiecare termen pe net găsești explicația. Se folosesc in anime și în manga. Josei are că ținta femeile, in timp ce seimen bărbații, shoujo fetele și shounen băieții. Și fiecare în parte implica anumite genuri. De exemplu, shoujo va avea genul romantic, cu putina acțiune (cum ar fi pe gustul fetelor in general).

https://reelrundown.com/animation/Anime-Genre-List

1 răspuns:
| LuluOneMillion a răspuns:

Josei inseamna cu doamne de companie in general. Seinen inseamna pentru femei, Shoujo pentru fete tinere, si Shounen pentru tineri. Cand ii spui cuiva shounen, ii spui gen tinere.