| Khnum a întrebat:

Intrebare pentru cei ce vizioneaza Merlin. De ce Mordred ii spune lui Merlin Emrys?

Răspuns Câştigător
| crystynel23 a răspuns:

Druizii, din film, au multe profetii vechi dintre care una spuna ca emrys va reuni cele cinci regate sub un singur steag si un singur rege, arthur, si acea tara este anglia iar merlyn este cel care il ajuta pe arthur si stii foarte bine ca mordred e un druid... druizi cred in religia lor si de aceea ii spun asa... si nu umai ei, dupa cum cred ca stii ( daca te-ai uitat la sez 4 ) si pazitorul dintre lumea viilor si spiritelor si preotii vechii religii il numesc emrys ( dar nu toti protii spre ex morgana nu stie ca emrys ii de fapt merlin deoarece ea a fost avertizata in privinta lui emrys ca el va fi cel ce o va omori)

sper ca ti-am fost de folos... funda?

1 răspuns:
| johnyjohny a răspuns:

Deoarece el este un mare vrajitor si el de fapt are mai multe nume.
Druizi ii se adreseaza lui Merlin tot pe numele de Emrys. Probabil acesta este numele lui adevarat ( de vrajitor ).