| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca voi credeti ca legenda regelui Arthur este reala si ca intr-o zi el se va reincarna la fel si Merlin si Mordred? Stiu ca este copilaresc si absurd dar ieri seara am vazut ultima parte de serialul "Merlin" si ma cam intristat! E vina producatorilor, stiu! Dar voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Am vazut un documentar despre regele Arthur.Niste oameni incercau sa afle unde se nascuse el de fapt, unii ziceau ca vine din rusia, altii ca era din u.k., pana la urma nu s-au gasit dovezi ca el sa fi existat, tin minte ca au cautat si sabia aceea dar fara succes.

| eliaclodia a răspuns:

De cate ori crezi ca poate sa fie rege un spirit de om rege, sau insurat cu fata urmasa spirituala a fetei respective, sau ea regina iar si iar etc.Mai bine citeste: Un yankeu la curtea regelui Arthur" de Mark Twain si o sa vezi ca ti-a raspuns la intrebare. Vremea regilor a apus. Nici in famile nimeni nu vrea rege.Capul familiei si organizarea familiei e mai moderna.Adevarata fata a lui Merlin e in cartea pe care ti-o recomand. Asa ca nu cred ca o sa vrei, destept fiind, sa vezi un om asemanator. Trecutul nu mai exista, de asta ii spune si trecut, insa citeste adevarul despre el. E mai util.Si ai sa vezi oameni, parca dupa tipare expirate, anacronice, care folosesc ca si televizoarele pe lampi, ceea ce e dovada unei evolutii foarte lente la specia om, ba chiar involutii.

| HappYdaYGroparuL a răspuns:

E o legenda, de ce crezi ca sa numit legenda. Poate se va intampla e o legenda ca si Big Foot.