| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu niste exemple de filme vechi si cunoscute cu personajul principal feminin?

Răspuns Câştigător
| diditza23 a răspuns:

Pe aripile vantului - personajul principal feminin fiind scarlett o'hara....sau alt film- pasarea spin ( the thorn bird ) - persdonajul principal feminin fiind maggie

1 răspuns:
| Robin0744 a răspuns:

„Baltagul" (personaj principal Vitoria Lipan) după Sadoveanu. „Alexandra și infernul" (după L. Fulga), „Veronica", Alegerea Sophiei („Sophie' Choice cu Meryll Streep) după un roman omonim, „Jezabel" cu Bette Davis, Ioana d'Arc (în numeroase versiuni), „Pretty Woman" etc.