| AdrianaBacescu a întrebat:

Neața! A fost difuzat cu ani in urma un film pe TCM numit Across the pacific. Am citit undeva ca ar fi fost continuarea de la The Maltese Falcon. E adevărat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Across the Pacific este un film de spionaj din 1942, cu Humphrey Bogart în rolul lui Rick Leland, un soldat american și agent secret care protejează Canalul Panama de atacurile japoneze. Șoimul Maltez se referă atât la romanul Dashiell Hammet, cu Sam Spade, cât și la adaptarea filmului din 1941, cu Humphrey Bogart. Cele două lucrări sunt vag legate în ceea ce privește genul și cariera actoricească a lui Humphrey Bogart. Atât Across the Pacific, cât și The Maltese Falcon sunt narațiuni de ficțiune cu crime, deși prima este un thriller de spionaj, iar cea de-a doua este ficțiune polițistă tare (hard).

| AdrianaBacescu explică (pentru Salontanul):

Mersi mult.

| Salontanul a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Multumesc si eu pentru apreciere!