| SuNaM a întrebat:

Niste canale de Youtube in romana sau engleza despre ocult, paranormal mistere si lucruri de genul gen rob dyke?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vrei pe romana cauta canalul generalului strainu se numeste 6tv (Romania) si ai emisiunea teoria conspiratiei, in Romania nu sunt multi care ar putea dezbate despre paranormal, ocult si UFO asa cum o face strainu, omul are un CV impresionant in asa ceva. A si cauta si emisiuni mai vechi cu Oreste (teodor) fostul oreste cu mircea badea, oreste este masterand in stiinte oculte.

| anonimg a răspuns:

Nu mai cauta astfel de lucruri. Nu este viata destul de grea de ne-o ingreunam si mai mult? Nu vei gasi fericirea si bucuria in astfel de lucruri.
Daca avem nevoie de ajutor, nu ar trebui sa il cautam la Dumnezeu? Pentru ce sa il cautam la vrajmasul nostru?

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Ce spui tu este adevarat, dar practicile oculte nu insemna totdeauna satanism sau vrajitorie sau voodoo chiar daca in gandirea generalista asta este primul gand care iti vine.
Stiintele oculte ar trebui sa plece de la defnitia in sens larg conform careia reprezinta tainele care sunt relevate initiatilor...deci pornind de la aceasta definitie (a mea) si practicile bisericii ortodoxe pot fi oculte pentru musulmani si invers. Atata timp cat eu nu stiu ce sa fac in moschee, cum sa ma rog si in ce fel etc eu nu sunt initiat.
Pe de alta parte in sensul restrans lucrurile se complica si duc catre anumite taine care se arata doar celor acceptati/initiati cum este ritualul de initiere al masonilor etc
Dar toate aceste lucruri nu se gasesc pe net, poate in cel mai bun caz la nivel minimalist, in practica fiecare grup de acesta cauta sa ascunda ce si cum face si numai dupa ce vei trece un test vei fi admis.
Asa ca stai fara griji ca nu va invata prostii.
„Mândria merge înaintea pieirii şi trufia merge înaintea căderii"

| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Ocultismul se ocupă cu chemarea, invocarea spiritelor morților. Practica aceasta este destul de veche pentru că este menționată în Biblie.
Dumnezeu a interzis cu desăvârșire această practică și participarea la astfel de ritualuri. Pentru că un om mort este mort. Orice ființă apărută cu chipul și vocea unui decedat nu este decât un spirit rău ce caută să înșele oamenii.
Odată ajunși pe tărâmul celui rău, acesta va cere stăpânire asupra noastră de la Dumnezeu, pentru că aceasta a fost alegerea noastră. Și Dumnezeu care respecta întotdeauna libertatea de alegere, va fi nevoit să ne lase pe mâna celui rău. Vom pierde ocrotirea Sa pentru că noi am ales asta.
"Să nu vă duceţi la cei ce cheamă duhurile morţilor, nici la vrăjitori: să nu-i întrebaţi, ca să nu vă spurcaţi cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru."(Levitic.19:31)
Este dorința lui Dumnezeu ca ființele create după chipul și asemănarea Lui să se păstreze curate și neîntinate de astfel de practici.
Ocultismul cunoaște forme noi de manifestare. Magia albă și neagră este același lucru: invocarea spiritelor rele, nu ale morților.

| SuNaM explică (pentru anonimg):

Mama ce. Răspuns lung o. Sa ți dau când ajung acasă de abia aștept?

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Nu e neaparat adevarat, alichimia de exemplu este o practica oculta dat nu are legatura cu mortii.
Practicile acestea care au legatura cu mortii fac parte din familia numita necromatie.
Nu are rost aici sa fim in contradictoriu. Nu stiu unde te referi la Biblie dar un mare vrajitor a fost SF.Ciprian si uite ca in momentul in care se pocaieste devine un sfant desi toata viata lui a lucrat cu Satana. Dumnezeu este iertator!

| SuNaM explică (pentru anonimg):

In primul ocult inseamna ascuns si defineste toate practicile antice sau nu, la care oamenii de rand nu au acces decat dupa o anumita pregatire spirituala(sau nu)...Cum a spus si simpatik, ocult nu este sinonim cu satanism traditional... Ocultul cuprinde si spiritismul(a.k.a vorbit cu mortii) dar placa ouija nu este spiritism, este doar un mod prin care deschizi anumite porti pentru anumite entitati. oricum, ocult nu inseamna rau, pentru ca exista mii de ocultisti care folosesc tainele ascunse pentru a ajuta omenirea. Si stiu cazuri, cand asa numiti ocultisti, au ajutat oameni cu probleme pe care crestinismul nu a putut vreodata sa ii ajute din frica. Adica, crestinii sunt foarte tematori de ce nu cunosc, pentru ca educarea lor este de a crede si a nu cerceta, in timp ce un ocultist adevarat, are curaj sa inteleaga orice, totusi neeliminand respectul pentru orice fiinta mai superioada(si orice ar zice crestinii, demonii sunt si au fost mereu mai superiori deasupra oamenilor) dar nu stau sa vorbesc de demoni ca e bun. Un ocultist cauta doar evolutia spirituala persoanala prin care sa ajute oamenii dar exista si ocultist icare folosesc artele ascunse cu scop rau. Magia, nu este si nu va fi vreodata ca pui 2 chestii in foc zici ceva si bam s-a intamplat. O nu. Magia lucreaza altfel. daca nu ai o anumita evolutie, nu vei putea sa faci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nişte canale de Youtube americane extrem de fantastice:
Stromedy.
ImJayStation.
Jester.
HypeMike.

| SuNaM explică:

Nu stiu de ce, dar crestinismul mereu atesta intunercicul cu maleficul! Dar hey, fara lumina nu e intuneric si vice-versa. Insusi sursa(indiferent de cum o numesti) este o intruchipare de lumina si intuneric, un balans care tine tot in echilibru. Si de exemplu, crestinii vad intunericul ca malefic, unul dintre cele mai bune exemple de lucuri intunecate este moartea, de ce crestinii vad asta ca ceva sinistru si malefic? Doar pentru ca nu inteleg scopul de dupa sau sunt prea speriati de ideea de,, arzi in iar''. Crestinii nu observa ca dumnezeu este si intuneric si lumina, eh uite ocultul le studiaza pe amandoua. Si cum orice lucru poate fi folosit si in scop de a face bine, si in scop de a face rau, asa este si cu ocultul. Poate daca ai sta putin sa studiezi ocultul ai vedea ca poate scopurile alea sunt mult mai bune decat a visat religia vreodata. In afara de asta, am vazut si stiu cazuri in care existau posedari reale si preotii cu har ai bisericii au recomandat negarea existentei lor, lucru care ghici, nu a ajutat cu nimic oamenii, cand au decis sa caute in alta parte, si au gasit ocultisti care chiar i-au ajutat. Ed si Lorraine Warren, unii din cei mai mari ocultisti ai secolului al-XX-lea lucrau in locul bisericii la exorcizari si asistau biserica in exorcizari si se denumeau ocultisti. Ei de ce nu mai erau catalogati ca satanisti?

| anonimg a răspuns (pentru SuNaM):

Eu vorbesc din ceea ce prezinta Sfintele Scripturi. Nimic mai mult.
Si Biblia ne sune ca exista ingeri buni si ingeri rai; si tot ce are legatura are cu ingerii buni sau cu cei rai; cu Dumnezeu sau cu Satana. Nu exista o alta optiune.
Asadar, ocultismul, spiritismul placa ouija, vrajitoria, ghicirea si altele de felul acesta sunt de la cel rau, si nicidecum de la Dumnezeu.
"Portile spre alte entitati" de care vorbesti tu nu sunt decat amagiri ale celui rau -asa cum il denumeste Scriptura: tatal minciunii.
Deci lucrurile de felul acesta nu sunt decat de la Dumnezeu sau de la Satana; pentru ca omul nu are puteri supranaturale.
Cat despre scoterea demonilor, a ingerilor rai dintr-un om, lucrul acesta poate fi facut de Dumnezeu, dar si de cel rau. Cel rau o face prin agentii lui umani pentru a insela pe alti oameni.
De aceea numai cu Scripturile putem sa facem deosebirea dintre adevar si amagire.
Acesta este scopul ingerilor rai: sa-i tina pe oameni in amagire pana cand timpul de har se va inchide si oamenii nu vor mai putea fi mantuiti. El are momeala pentru fiecare om.
Numai in Biblie gasim siguranta. Singurul lucru de care se teme cel rau este ca amagirile, inselatoriile lui vor fi demascate.
Si nu toti crestinii sunt inchinatori ai lui Dumnezeu. Multi din cei ce se numesc crestini sunt de fapt agenti ai celui rau. De aceea la final cand Dumnezeu va face cunoscut adevarul, cand oamenii vor vedea ca au fost inselati, ei se vor intoarce impotriva conducatorilor lor religiosi si vor spune: "Voi ati stiut adevarul si nu ni l-ati spus!"

Mai multe detalii despre natura si lucrarea ingerilor gasesti in cartea "Adevarul despre ingeri":
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

| unpierdut a răspuns:

De ce sa te uiti la minciuni?

| RaduMarsin a răspuns:

Shane Dawson face uneori video-uri de genul asta, dar cel mai probabil il stiai deja.