| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste canale de YouTube in engleza?
Nu conteaza despre ce e...

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu știu ce îți place așa că îți dau lista care îmi place mie.
1. Vsauce - științe
2. CaspianReport - geopolitică (este si episod recent despre România)
3. DryBar Comedy - standup fără mizerii
4. VisualPolitikEN - Economie și politică globală
5. ExtraCredits - Personal mă uit doar sâmbăta la episoadele din ExtraHistory, istorie explicată scurt și cuprinzător cu animații amuzante
6. Kings and Generals - Lupte din istorie, extrem de detaliate
7. Kurtzgesagt - Animații despre subiecte importante (cu surse extrem de sigure)
8. SciShow - știință
9. Seeker - știință
10. New mind - Tehnologie
11. RealEngineering - Tehnologie
12. Steve Mould - știință altfel
13. Casually Explained - animații amuzante
14. Vice News - reportaje de calitate de pe tot globul, unele sub acoperire
15. Vsauce3 - știință, dar diferit
16. Veritasium
17. OverSimplified - Istorie animată foarte amuzant
18. Journey to the microscosmos - microbi, celule, la microscop. Relaxant total
19. I contain multitudes - microbi, insecte, etc, ectraordinar prezentate. Recomand!
20. Lemmino - mistere. Postează rar dar bine
21. CrashCourse - inițiativă de a publica cursuri gratis pentru absolul orice
22. CorridorDigital - CGI și film
23. Integza - print 3D, amuzant
24. This Old Tony - Mașini unelte, amuzant, fără mizerii (ca altele)
25-26. Nelipsitele TED și TEDx care oferă și subtitrări în română
Cu cât vei urmări ceva anume cu atât Youtube va alege noi propuneri pentru tine.
Top 5 pentru mine:
Vsauce, I contain multitudes, CaspianReport (am cumparat și tricou), ExtraHistory, DryBar Comedy

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Learn english with english.

| NLS a răspuns:

Le urmaream pe acestea 4 mai demult, nu atat pentru a invata cuvinte sau gramatica, ci pentru accent.

English Jade - Learn English (engVid)
https://www.youtube.com/channel/UCy-dvmsfmvYXBmt_huqqo1A

English with Lucy
https://www.youtube.com/channel/UCz4tgANd4yy8Oe0iXCdSWfA

English Like A Native
https://www.youtube.com/channel/UC0Hg2Ks00kCekyjZG_LxOmg

mmmEnglish
https://www.youtube.com/channel/UCrRiVfHqBIIvSgKmgnSY66g

| aXy99 a răspuns:

Vsauce, Veritasium, Numberphile, In a nutshell, Andrei Terbea.

| WhiteLife a răspuns:

Ted Talks, TedEd, In a Nutshell, Smarter everyday, Better than yesterday, Psycho to go, Debunked, Freedom in thought, Improvement pill, Minute earth, Practical Psychology, Great big story, Pursuit of wonder, Sprouts, The school of life, Verge Science, Vox, What I've learned.

| Alverto a răspuns:

Mark Wiens

| RKBlue a răspuns:

English with Lucy (lectii faine de engleza, cu unele lucruri pe care s-ar putea sa nu le stii)
Reaction Time (video-uri amuzante)
Ms Mojo (despre filme, teorii despre filme, etc)

| LupGetodacJedi a răspuns:

Logan Paul.