| anonim_4396 a întrebat:

Nu credeți că toate filmele cu vampiri, sau cele care fac referire la Dracula sau Vla Țepeș a-r trebuii s-ă ceară drepturi de autor din partea României, sau celor desemnați cu păstrarea istoriei românești?
Nu credeți că toate studiourile, cât și toate producțiile cinematografice de până acum a-r trebuii s-ă restituie o parte din veniturile sale către institutul istoric românesc?
Deasemenea nu vi-se pare că Hollywood-ul s-a îmbogățit de pe urma acestei povești cu referire profundă la istoria românească?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Institutul istoric roman nu este autorul lui Vlad Tepes, nici a lui Dracula. tongue
2. Conform dreptului international, dreptul de autor pot invoca autorii, precum si urmasii autorilor, timp de 50 ani dupa decesul autorului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cui sa le dea banii? Statului?

| Wr3nch a răspuns:

Aoleo man, cele mai vechi povesti despre vampiri is din Mesopotamia stravechelaughing In plus, Dracula a fost scris de un strain (romanul) asa ca ciciu drept de autor oricum.

| Frank51 a răspuns:

Ai asasinat limbele romane.

| Holiday a răspuns:

Pai da, si toti care fac filme despre WW2 si apare Hitler, ar trebui sa dea bani Germaniei, sau cum?!

| Holiday a răspuns:

Povestea cu Dracula vampir nici macar nu e legenda romaneasca. E inventata de altii.

| johnnny123 a răspuns:

"a-r trebuii s-ă ceară"

Pe lângă faptul că tu ar trebui să plătești daune României și comunității TPU pentru că torturezi limba română, am câteva precizări:

1) Popularitatea legendei lui Dracula (cel puțin în forma care a dat naștere curentului actual de filme cu vampiri) i se datorează unui irlandez pe nume Bram Stoker. Iar ideea de "vampiri" exista cu mult înainte de Vlad Țepeș și nu este o invenție românească.

2) O țară nu poate deține "drepturi de autor" în general, și cu atât mai puțin drepturi de autor asupra unui amestec greu de definit de legendă populară+folclor+fantezie+operă cultă+adevăr istoric.