| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca Vlad Tepes se numea si "Dracula"?

27 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu, tatalui lui i se spunea Dracula, dar de fapt il chema Vlad Dracul.Asa stiu euhappy.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Un scriitor a scris o carte ajutandu-se de izvoarele istorice. L-a numit pe Vlad Tepes dracula/vampir din cauza tehnicilor lui de tortura.(ex: hotii trasi in teapa)

| Aiwendil a răspuns:

Da. E adevarat.

| Green a răspuns:

Da, este adevarat

| madalinutza a răspuns:

Dada.
e o legenda lungabig grin

| MoNsTeR a răspuns:

Da.se numea dracula pentru ca isi tragea dusmanii sau tradatorii in teapa.nu era vampir sau cesh eu altcevalaughing

| Laura_5858 a răspuns:

Vlad_tepes_foto.jpg

Legenda

Istoria lui Vlad Tepes este invaluita de mister si legenda, iar adevarul este ca nimeni nu stie unde se termina legenda pentru a lasa loc istoriei.
Fiind un personaj nu numai istoric, ci si literar si folcloric voievodul a fost ales de scriitorul Bram Stoker ca erou principal al romanului sau aparut in anul 1897.De atunci, Dracula si Transilvania, taramul care adaposteste misteriosul castel plin cu fantome si vampiri undeva in mijlocul padurilor intunecoase, a devenit subiectul a peste 750 de filme, documentare sau nuvele inspirate fiind de romanul scriitorului irlandez.
Se spune ca transformarea lui Vlad Tepes in Contele Dracula insetat de sange se datoreaza faptului ca, potrivit obiceiului in acea vreme, invingatorul unei lupte isi potolea setea band sangele celor invinsi.
Sa fie oare acesta adevarul despre Dracula? Legenda sau istorie.

sursa : http://www.snagov.ro/ro/Vlad-Tepes-Dracula-Snagov-677.htm

| larrii a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaa

| Puiutz a răspuns:

Dadahappy
E adevarat.

| valThina a răspuns:

Da. dar mai tarziu, adica dupa ce a murit din cate stiu.

| LaMLaMlaMa a răspuns:

Sigur ca da. iar dracula se mai numeste Vlad Tepes deoarece era vampir.

| LaMLaMlaMa a răspuns:

Mai, nu crezi ca s3by ar chef de glume? mi-a pus si stupid. s3by, sa stii ca eu m-am inpacat cu bubble.vad ca nu ai invatat nimic de la scoala.in clasa 1 am intrebbat o invatatoare daca era vampir.si mi-a zis da.care e mai destept, oameni buni? invatatorul sau s3by?

| mihaela_4583 a răspuns:

Să vedeţi lucru nemaiauzit până atunci la noi, în catedrala marelui oraş german Nürnberg, regele Sigismund îl proclamă pe Vlad voievod al Ţării Româneşti - el, care n-a apucat încă domnia - şi-l numeşte şi Cavaler al Ordinului Dragonului. Era o cinste mare să faci parte din acel Ordin. De aceea, când va ajunge efectiv domn al Ţării Româneşti în 1437, Vlad, mândru de apartenenţa la Ordinul Dragonului, va pune să se bată monedă cu emblema Ordinului: un dragon şi o cruce. Si, întrucât în latineşte dragonului i se spune draco, i-a ieşit lui Vlad vodă porecla "Dracul" sau "Drăculea". Iar cum apartenenţa la Ordinul Dragonului se şi moştenea, la fel vor fi chemaţi, ba în ţară, ba de străini, şi fiii lui Vlad Dracul, Vlad Ţepeş şi Radu cel Frumos. Aşa a ajuns, mai târziu, să fie cunoscut Vlad Ţepeş în toată Europa cu numele de Dracula Voievod. Nu-i aşa că e ciudată povestea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dracula de la dragonul de pe blazonul ordinului din care facea parte. iar taranii fiindca dragonul avea si ceva cornite, iau zis dracul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA cine stie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu e adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daaa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da asa cred i se trage de la prea mult bine adica tacsu Vlad Dracu

| TheToxicNightmare a răspuns:

Da normal.

| PA21345678i9 a răspuns:

Da! Se zicea ca Vlad Tepes era vampir si de la noi, romanii, sau luat idee tuturor filmelor de la hollwood si de pe glob cu vampiri si dragoni.Ne mai trebuie si cultura generalawinking

| toffy a răspuns:

Da

| farsa a răspuns:

Numele vine de la vlad dracul (asa il chema pe tatal lui )

| OanaMhz a răspuns:

Da, dar nu numai pentru ca tragea in teapa oamenii ci pentru ca pe tatal sau il chema Vlad Dracul, iar Dracula inseamna "Fiul Dracului".

| adevaru a răspuns:

Eu cred si o sa cred ca dracula si vlad tepes nau nici oo legatura clad tepes era un om bun dar oameni cre dau ce e rau si dracula nici nu exista oameni au scos cuvantul asta nici nu extista si legenda lui vlad tepes este ne terminata si pana acum nu stie nimini si o sa ramane asa pe vecii