| CoquiNessa a întrebat:

Nu o mutati la filme/seriale, unde toti limitatii au vazut doar un film in viata lor si p-ala il considera cel mai tare. Daca un thriller mistery are deja anticipat finalul, mai poate fi considerat un film bun, desi are o poveste captivanta? farmecul unui thriller mistery sta, intra-adevar in puterea de a te surprinde, fara sa te astepti in privinta finalului, sau alegeti sa fiti captivati de poveste, desi cam de la inceput va ganditi cum sta treaba in final?

Răspuns Câştigător
| Disharmony a răspuns:

Depinde de fiecare. Eu, una, nu dau verdictul unui film doar în funcție de final și de cât m-a surprins acesta. Într-adevăr, îmi place până peste cap un final care să mă uimească și să-mi tulbure apele, și nu vorbesc doar despre genul mystery, ci le includ pe toate.
Sunt filme cărora le sunt clar stabilite finalul, dar ce le face interesante este drumul parcurs până la deznodământ. Primul exemplu care-mi vine în minte e seria de filme Lord of the Rings; e limpede că în lumea lui Tolkien sunt două forțe, cea a binelui și cea a răului, și că Sauron va fi învins. Totuși, filmele nu sunt plictisitoare, au efecte sonore și vizuale fantastice, scenariu foarte bun, iar actorii și-au făcut treaba excelent.
Deci, consider bun un film care mă intrigă, cu toate că-i pot anticipa finalul.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut The Cube?

| Omori a răspuns:

Mie imi place cel mai mult cand se joaca cu mintea mea.Adica sa imi sugereze un anumit deznodamant pe toata durata lui, ca mai apoi sa observ ca tot ce-a facut a fost sa ma indeparteze de el.Cam cum a fost in Psycho(ca sa dau si un exemplu). Asta daca e thriller. Daca nu e, nici nu ma deranjeaza daca finalul e previzibil atat timp cat povestea e captivanta.