| VladArtilerieGrea a întrebat:

Praduitorilor, intrebare rapida.
Vreau sa merg cu niste prieteni la un film nerecomandat sub 15, iar ei au 14 (eu am 15).
Ne lasa sa intram?

9 răspunsuri:
| icsdeXD a răspuns:

Nu, depinde daca mintiti si ziceti ca aveti toti 15, posibil.

| BackAgain a răspuns:

Depinde de cinema... dar la cele la care am fost eu, nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

La filmele unde exista restrictie de varsta, trebuie sa prezinti la usa, buletinul sau cartea de identitate, chiar daca te duci tu si cumperi toate biletele, tu vei intra, ei nu vor fi lasati inauntru.

PS. Corect se spune: pradatorilor, nu praduitorilor.

| VladArtilerieGrea explică (pentru Violleta2022):

Corect se scrie 'vor fi' nu 'vor fii'. Eu nu vorbesc cu 'pradatorii', eu vorbesc cu PRADUITORII. Uite definitia verbului din care este provenit acest adjectiv:
PRĂDUÍ, prăduiesc, vb. IV. Tranz. (Arg.) 1. A schimba. 2. A denunța. 3. A risipi, a cheltui. – Et. nec.

| 高橋_クリスティアン_1990 a răspuns (pentru Violleta2022):

PRĂDUÍ, prăduiesc, vb. IV. Tranz. (Arg.) 1. A schimba. 2. A denunța. 3. A risipi, a cheltui. – Et. nec.

| 高橋_クリスティアン_1990 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exista o posibilitate sporita de a te lasa sa intrii, deoarece nu cred ca ii intereseaza prea mult, adica daca le spui ca prietenii tai au 15 ano nu o sa le ceara buletinul sau ceva ca sa dovedeasca ca au varsta mentionata.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu vă vor lăsa să intrați.

| Sn4k3 a răspuns:

Nerecomandat, nu interzis. Va lasa. Nici nu cred ca le pasa.