| DeianVendetta a întrebat:

Probabil că foarte mulți dintre voi ați observat trend-ul ăsta. Mereu când urmăriți un film pe Pro Tv de exemplu și dă publicitate, când mutați pe Antena 1 e tot publicitate. Interesant e că atunci când se termină publicitatea pe un post, la fel se întâmplă și pe celălalt post. Același lucru se întâmplă și cu Antena 3 / Realitatea TV, deci în principiu pe posturi concurente. De ce nu au interes să aibă aceste calupuri de publicitate decalate, pentru că dacă omului îi place, să rămână pe acel post. De ex: Pro Tv - film, după 20 de min dă publicitate, apoi muți pe Antena 1 unde e alt film, dar care îți place și rămâi aici 20 de minute până dă publicitate și tot așa.

Întrebarea mea e: De ce dacă e publicitate pe un post, trebuie să fie publicitate în exact același moment și pe un post concurent? Care e logica?

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Sunt niste intervale orare, considerate de maxima audienta. Cam atunci vrea fiecare sa-i apara calupul publicitar. Ma refer la cei carora li se face reclama. Se dau bani grei pentru chestia asta, de aia si posturile procedeaza astfel.

14 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Este pentru audienţă. Să nu schimbi pe alt program cât timp dau ei publicitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare chiar asa sa fie? Dau publicitate simultan? Eu cred ca nu e asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum au mai zis cativa pe aici, fac asta ca sa nu schimbi programul si pentru bani, ca ei iau bani din difuzarea reclamelor...e logichappy

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut. Pai. Eu Am Aflat asta uitandu-ma la discovery toata ziua ca nebunu'. dar acolo sunt 4 pauze / ora. la 0.10; la 0.30; la 0.45 si 0.55. dar dureaza 4-5 minute, pentru ca programul nu are o audienta asa de mare si nu are sens, daca e pauza de 20 de minute, nu se mai uita lumea la programu ala asa ca sa ii faca in ciuda.
Logica. daca e publicitate pe un post, nu e publicitate un singur post concurent, e pe toate.
cred ca din motive de rating. se uita toata lumea la Rambo VII si e pauza la ProTV de 15minute. Se uita omu la publicitati si vad : telefoane la doar 0.99 lei kilogramul. dada, ai auzit bine! doar 0.99 lei kilogramul de telefoane. LIDL. vede reclama si isi aminteste ca trebuie sa cumpere kilu de telefoane de la lidl. am dat un exemplu cretin, nu? big grin

| DeianVendetta explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Încearcă să muți pe National Geographic în momentele în care e publicitate pe Discovery. Nu cred că are rost să menționez că pe toate posturile Discovery se dă publicitate în același moment.

| ThEEmperoR a răspuns:

Logica este urmatoarea: sa zicem ca filmele de pe protv si antena 1 incep la 20:30 si tin 2:30 ore ambele. Ei trebuiesc ca sa bage reclama pentru ca: unii oameni trebuiesc sa-si faca nevoiile, unii oameni sunt la prietenii lor si vor sa ajunga acasa ca sa urmareasca in continuare, unora le este foame etc. De aceea sunt baga-te reclame. Daca un film ar de pe protv sau antena 1 ar incepe de la 20:00 si altu de la 20:30 nu ar mai fii asa.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru ThEEmperoR):

Logica ta este complet falsa.

| ThEEmperoR a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Daca imi spui ce este fals din ce am scris acolo eu ma impusc! Ai inteles gogule?

| ovidiu8msn a răspuns (pentru ThEEmperoR):

II doare pe ei in c*r daca tu trebuie sa iti faci nevoile sau nu, daca esti la cuca macaii la prietenii tai si trebuie sa ajungi acasa...etc. De parca ai putea sa traversezi un oras intreg doar pentru a vedea 20 minute dintr-un film, dupa care iar reclame. laughing Reclamele sunt puse pentru ca aduc bani si pentru a mai trage de timp. Ele sunt plasate strategic pentru a trage de timp cat mai mult. Cu cat stai mai mult pe un anumit program ei castiga bani. Daca vrei sa te mai impusti fa-o in liniste. Salut!

| ThEEmperoR a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Sincer sa fiu, m-am razgandit. Nu ma mai impusc, dar in schimb ma duc la doamna maicata la ora 22:00. Cum adica ii doare pe ei in c*r daca faci pe tine? Daca filmu tine 3 ore si tu te uiti 3 ore la el fara ati face nevoia... faci pe tine dupa ce s-a terminat filmul! NU! Este adevarat ce ai spus tu, dar nu poti zice ca este fals ce am zis eu. Spune-i lui maicata sa pregateasca prezervativulwinking Salut!

| DeianVendetta explică (pentru ThEEmperoR):

Eu de exemplu am HBO, unde nu există publicitate pe parcursul filmului, la fel se întâmplă și pe TVR1. Faza e că am și DVD-R, așa că dacă vreau să merg la toaletă, dau pauză și când mă întorc dau play.

Chestia asta ce întrebam eu se întâmplă doar la posturile concurente și zic de cazul Antena 3 - Realitatea pentru că mereu urmărez emisiunea lui Badea de la ora 23:10 și el mai zicea uneori că trebuie să ia pauză pentru că au luat și cei de la Realitatea.

Bănuiesc că există o legătură pe undeva, dar nu pricep de ce eu la o anumită oră trebuie să văd 15 minute de publicitate pe mai multe posturi.

| ovidiu8msn a răspuns:

Reclamele sunt puse pentru ca se dau bani grei pentru ele. Plus ca daca un film dureaza 2 ore+ 40 minute reclame = audienta de aproape 3 ore. Eu vizionez 90% din filme pe net, pentru ca m-am saturat sa imi bage pauze din 20 in 20 minute, pentru a vadea reclame la tampoane, absorbante, prezervative, medicamente si alte porcarii.

| ovidiu8msn a răspuns:

Catre: ThEEmperoR. Din comentariul tau reiese ca tu nu ai vazut in viata ta un film pe HBO sau un film la cinema.Tu stai la wc 20 minute cat dureaza reclamele? sau ai probleme si trebuie sa te duci tot din 20 in 20 de minute la wc, atata timp cat sunt reclame. Imi pare sincer rau. Dar prezervatilvul este in draguta de mamica ta. l-a inghitit ieri. Tragea prea cu pofta. Numai bine.happy

| SalutBunaLarevedere a răspuns:

Trebuie.Pentru ca oamenii sa nu poata urmari altceva decat programul acelui post de tv.Bineiteles ca posturile s-au inteles pentru asta.Imi dai mie funda? Am nevoie de ea kiss