| Ciocoflencea a întrebat:

Recomandare de film psihologic va rog,unul bun care sa reflecte viata,lumea,societatea, universul. Multumesc

9 răspunsuri:
| Kindly a răspuns:

O sa-ti dau cateva titluri care mi le-a recomandat profesoara mea de filosofie.
Pe tema omului ar fi : Persona; A saptea pecete; Breaking the Waves; Melancholia; After Life.
Care sa aiba ca tema morala : Rashomon( poarta demonilor) Parla con hebla, Mar Adentro
Si cateva filosofice : The life of David Gale, Dans la maison

Eu ti-as recomanda : Pozitia copilului;
Priceless. etc

| OnuOnulică a răspuns:

1)Changeling (2008)

2)The Lincoln Lawyer (2011)

3)Black Swan (2010)

4)Drive (2011)

5)Water for Elephants (2011)

6)Fair Game (2010)

7)An Education (2009)

8)Never let me go (2010)

9)Up in the Air (2009)

10)Taken (2008)

11)Revolutionary Road (2008)

12)The Last King of Scotland (2006)

13)Crash (2004)

14)Brokeback Mountain (2005)

15)The Help (2011)

16)Shutter Island (2010)

17)Seven Pounds (2008)

18)The Curious Case of Benjamin Button (2008)

19)The Devil's Advocate (1997)

20)The Pianist (2002)

| faramatania a răspuns:

Children Of Men
Source Code
Exam
Identity
The Intouchables
The Butterfly Effect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soldatul universal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odiseea spatiala 2001 (1968)
A Clockwork Orange
Romper Stomper
American History X
The Curious Case of Benjamin Button
Leon
The Crow
Mad Max
12 Monkeys
Idiocracy
V for Vendetta

| Kriss96 a răspuns:

The Great Gatsby. Reflecta societatea si viata.

| HaKa93 a răspuns:

A beautiful mind

| Logout a răspuns:

The Curious Case of Benjamin Button

| iulia043 a răspuns:

1) A beautiful mind- Este drama intensă a unui geniu adevărat, a unui matematician în viață, pe nume John Forbes Nash. Chipeșul și excentricul Nash face o descoperire în tinerețe, fiind pe punctul afirmării internaționale. Ascensiunea sa rapidă în stratosfera intelectualității își schimbă, însă, dramatic cursul, când geniul său nativ este sufocat de o boală incurabilă. Înfruntând niște încercări, care i-ar fi pus la pământ pe alții, Nash revine la viață și în activitate datorită ajutorului soției sale, Alicia. Din lupta cu boala, el iese triumfător și primește premiul Nobel în 1994. Ca orice legendă vie, Nash continuă să-și desfășoare munca și astăzi.

2) Shutter island- Executor al agenţiei federale de aplicare a legii - US Marshals, Teddy Daniels ajunge împreună cu partenerul său Chuck pe mica insulă Shutter, unde se află un ospiciu pentru tratarea condamnaţilor cu tulburări mentale. Cei doi investighează evadarea unei criminale, dar nimic în acest ospiciu nu este ceea ce pare. Şi nici Teddy Daniels nu este. Se află acolo pentru a găsi o pacientă disparută? Sau a fost trimis pentru a investiga zvonurile care denunţă practici extreme de tratare a bolnavilor? Pe măsura ce Teddy şi Chuck se apropie de adevăr, acesta este din ce în ce mai greu de surprins, iar cei doi încep să se teamă că nu vor mai părăsi niciodată Shutter Island. Pentru că cineva încearcă să-i facă să-şi piardă minţile.

3) Unknown- Doctorul Martin Harris (Liam Neeson) pleacă alături de soţia sa (January Jones) în Berlin pentru a participa la o conferinţă de specialitate. În urma unui accident cumplit de maşină, Martin se trezeste pe un pat de spital, confuz şi fără să aibă idee cum a ajuns acolo. La scurt timp, constată stupefiat că nimeni nu îl recunoaşte şi este privit ca un străin chiar şi de către soţia lui.

4) Memento- Un bărbat amnezic care nu-şi mai poate aminti evenimentele recente, foloseşte notiţe şi tatuaje pentru a da de urmă ucigaşului soţiei lui.Secvenţa uimitoare şi antologică de la începutul lui Memento implică o crimă şi un polaroid cu un cadavru. Fotografia alunecă înapoi în cameră, glonţul e absorbit pe ţeava pistolului şi Leonard, personajul principal, începe să trăiască invers. Se spune că memoria este unul dintre elementele cheie care separă oamenii de animale şi că e un dat esenţial al condiţiei umane. Memento e preocupat de toate aspectele ei, mai ales de felul în care poate fi manipulată. Filmul lui Christopher Nolan e unul dintre acele rare şi autentice triumfuri din istoria regiei de film moderne, pentru că reuşeşte să fie inovator, proaspăt, şic şi excitant, fără să-şi obosească audienţa. Întregul film este astfel construit încât să reflecte starea mentală a personajului principal, în acelaşi timp, lăsându-i spectatorului dreptul la o proprie perspectivă.

5) Slumdog millionaire- Jamal Malik este eroul principal al Slumdog Millionaire, un orfan care a trait toata viata la periferiile orasului indian Mumbai. Fiind la un pas de castigarea marelui premiu de 20 milioane de rupii (aprox 500.000 USD), Jamal este arestat de politie sub suspiciunea de frauda. Intrebarea tuturor este cum poate ajunge un copil al strazii, analfabet, sa cunoasca toate raspunsurile emisiunii. Jamal incepe sa le povesteasca politistilor intreaga sa viata, de cand era mic si pana in ziua in care a ajuns in concurs. Fiecare capitol din viata sa poate oferi raspunsul la o intrebare din concurs, Jamal parand ca se afla in emisiune mai degraba pentru regasirea unei dragoste pierdute decat pentru suma de bani pusa in joc. Este puştiul un geniu? Are noroc? Sau este vorba de destin? Iar scopul lui Jamal este să câştige cele 20 de milioane de rupii puse în joc sau un altul, mai personal?

6) The silence of the lambs- O tânără agentă practicantă FBI, Clarice Starling este însărcinată cu investigarea unui caz criminalistic deosebit de dificil, „Buffalo Bill" un ucigaș viclean care produce o serie de crime, ultima ostatică a lui fiind fiica unui senator american. Victimele criminalului căutat sunt femei, de pe care el, din motive necunoscute, desprinde bucăți de piele. Deoarece în investigațiile ei, agenta nu face nici un progres, va recurge la o tactică neobișnuită. La rezolvarea cazului va căuta să folosească cunoștințele lui Hannibal Lecter, un criminal periculos care își devora victimele. Criminalul psihopat Hanibal, care este de profesie psihiatru, poate să se transpună în situația ucigașului urmărit și să prevadă acțiunile lui în viitor. Soarta face ca el să fie singurul care are indicii relevante referitoare la psihopatul aflat în libertate, supranumit Buffalo Bill pentru că obişnuieşte să-şi jupoaie victimele. Un târg pe muchie de cuţit se impune între fragila Jodie Foster, înterpretând o tânără şi ambiţioasa agentă FBI şi monstrul obsedat, deşi amândoi ştiu că nu pot avea încredere unul în celălalt.

7) Crash(2004)- Miscandu-ne cu viteza vietii, suntem sortiti sa ne ciocnim unii de altii. O casnica din Brentwood si sotul ei Procuror General. Un persan proprietar de magazin. Doi detectivi de politie care sunt si iubiti. Un regizor de televiziune afro-american si sotia lui. Un meserias mexican. Doi hoti de masini. Un politist incepator. Un cuplu corean de varsta mijlocie... Toti traiesc in Los Angeles. Si in urmatoarele 36 de ore, ei se vor ciocni cu totii unii de altii.

8) The usual suspects- Cel mai tare truc nascocit vreodata de catre Diavol a fost sa convinga lumea ca nu exista. Aceasta replica, rostita spre finalul acestui fabulos film de ologul Roger Verbal Kint reprezinta ideea de baza a acestui thriller inteligent, plin de suspans si sange rece regizat de Bryan Singer.

Totul incepe cand autoritatile din New York aresteaza cinci tipi cu o reputatie dintre cele mai dubioase, suspectati ca ar fi participat la jaful unui camion. Anchetele politiei, vor declansa un carusel al violentei care se va termina intr-un carnagiu soldat cu 27 de cadavre si cu o cantitate de cocaina in valoare de 91 de milioane de dolari lipsa.

Din grupul celor arestati fac parte Dean Keaton (Gabriel Byrne), un fost politist devenit escroc, McManus (Stephen Baldwin), un expert in jafuri de tot felul, Hockney (Kevin Pollack), un criminal inveterat, Fenster (Benicio del Toro), un tip dur cu limba ascutita. Si, bineinteles, Roger Verbal Kint, ologul aparent natang, inzestrat cu un talent deosebit de a concepte planuri ingenioase datatoare de grele dureri de cap bancherilor si politistilor.

9) Donnie Darko- În timpul alegerilor prezidenţiale din 1988, un adolescent pe nume Donnie Darko, somnambul fiind, iese într-o noapte din casa lui şi întâlneşte un iepure gigant, cu o înfăţişare demonică, numit Frank, care îi spune că lumea se va sfârşi în 28 de zile, 6 ore, 42 minute şi 12 secunde. Donnie se întoarce acasă în dimineaţa următoare şi află cu stupoare că un reactor de avion s-a prăbuşit în dormitorul său. În timp ce încearcă să afle de ce a supravieţuit şi să se confrunte cu unele persoane din orăşelul lui - precum bătăuşul şcolii, conservatoarea lui profesoară sau un guru - Frank continuă să-i apară în minte, motivându-l să comită acte de vandalism şi nu numai.

10) Amores perros- Într-o noapte ploioasă, în Mexico City, are loc un grav accident de maşină. Consecinţele tragice pe care le suportă cei implicaţi capătă însă un înţeles mult mai profund după ce le aflăm povestea, trădările, alegerile, regretele târzii şi resemnările cu care în cele din urmă vor fi condamnaţi să trăiască.

11) K-PAX- "K-PAX este o planetă.
Dar nu vă faceţi griji - n-o să ies afară prin pieptul vostru!"

În acest film, Kevin Spacey, de două ori laureat al Premiilor Oscar, interpretează rolul unui bărbat inofensiv care sălăşluieşte în Gara Centrală din New York. Celălalt rol este interpretat de Jeff Bridges, în rolul unui psihiatru experimentat dintr-un spital public cu personal scăzut. Drumurile celor doi se întâlnesc atunci când poliţia îl predã pe Prot (interpretat de Spacey) doctorului Mark Powell (Jeff Bridges), deoarece primul pretinde că lumina este mult mai puternică pe Pământ decât pe planeta sa natală, K-Pax. Dr. Powell are suficientă experienţă cu persoane care suferă de diverse forme de paranoia şi speră să-l aducă Prot pe drumul cel bun şi să obţină adevărul de la el.

12) Witness for the prosecution- O poveste imaginată de Agatha Christie şi regizată de Billy Wilder, "Witness for the Prosecution" este experienţa unui om aflat într-un proces sub acuzaţia de crima, un proces plin de surprize.

13) Life of Pi-După naufragiul unui transatlantic, fiul adolescent al unui director de grădină zoologică, Pi Patel, pluteşte în derivă într-o barcă de salvare alături de o hienă, un urangutan, o zebră rănită şi un imens şi înfometat... tigru de Bengal. Puştiul îşi foloseşte cunoştinţele enciclopedice în ceea ce priveşte comportamentul animalelor pentru a-l ţine la distanţă pe tigrul Richard Parker, construind o tumultoasă şi plină de riscuri relaţie pe parcursul lungilor luni de călătorie pe valurile oceanului.

14) Changeling- Inspirat dintr-un caz real, care a dat peste cap sistemul legal din California, filmul este povestea unei femei aflata in cautarea adevaratului ei fiu. Actiunea este plasata in Los Angeles, in 1928. Intr-o dimineata de sambata, o femeie din clasa muncitoare - Christine - merge la munca si isi lasa baietelul de 9 ani acasa. Totul ia o turnura diferita cand se intoarce si afla cu stupoare ca fiul ei a disparut. Dupa ce l-a cautat fara niciun rezultat, cateva luni mai tarziu politia ii aduce acasa un baiat si pretind e ca ar fi copilul ei.

15) My name is Khan- Tânărul Rizwan Khan, eroul nostru, un musulman din regiunea Borivali din Mumbai, suferă de sindromul Asperger; o formă de autism cu complicaţii pe latura socializării. La vârsta maturităţii, Rizwan se căsătoreşte la San Francisco cu Mandira, o mamă singură, hindusă. După evenimentele de la 11 septembrie, Rizwan este reţinut de autorităţi, conduita lui dictată de tulburare făcându-i pe oamenii legii să-l considere suspicios. După arestare, bărbatul o întâlneşte pe Radha, o terapeută care-l ajută să se adapteze cu propriile dificultăţi. Rizwan decide apoi că trebuie să-l întâlnească pe preşedintele SUA, Barrack Obama, pentru a-şi reabilita numele.

16) El cuerpo- Singurul paznic de noapte al Institutului de Medicină Legală îşi părăsteşte postul în urma unei spaime cumplite, aleargă haotic prin pădure, iar la marginea ei este lovit de o maşină care nu îl mai poate evita. Când poliţia vine să investigheze cazul, descoperă dispariţia misterioasă a cadavrului unei femei, Mayka Villaverde. Neavând niciun indiciu pentru a elucida misterul, detectivul Jaime Peña se foloseşte de Alex Ulloa, văduvul femeii dispărute, iar pe parcursul unei nopţi încărcate va încerca să descopere cauza decesului femeii, dar şi dispariţia corpului ei.

17) Trance- Simon (James McAvoy), un conducător de licitaţii de artă fină, îşi uneşte forţele cu o bandă de infractori pentru a fura o lucrare de artă care valorează milioane de dolari, dar după ce primeşte o lovitură în cap în timpul jafului, se trezeşte fără să-şi mai amintească unde a ascuns tabloul. Când ameninţările fizice şi tortura nu dau niciun rezultat, şeful benzii (Vincent Cassel) angajează un hipnoterapeut (Rosario Dawson) pentru a analiza cele mai întunecate cotloane ale minţii lui Simon. Pe măsură ce aceasta sapă mai adânc în subconştientul distrus al acestuia, miza se măreşte, iar graniţele dintre dorinţă, realitate şi sugestia hipnotică încep să se estompeze şi dispar.

18) Pay it forward- Eugene Simonet (KEVIN SPACEY) este un profesor de studii sociale care nu se asteaptã la o schimbare a clasei a saptea din acest an fatã de cea din anul trecut. "Eugene are acelasi discurs pentru elevii sãi în fiecare an, sperând, fãrã o certitudine, cã unul dintre ei îl va lua în serios", spune Kevin Spacey. Un om ale cãrui cicatrici fizice scot în evidentã mult mai adâncile cicatrici emotionale, Simonet este cu toate acestea un profesor pasionat. "Îsi transferã speranta cãtre elevii sãi, deoarece el nu mai are sperante pentru propria persoanã. Din punct de vedere emotional, el este la pãmânt".

19) The joneses- Steve şi Kate Jones, cu minunaţii lor copii adolescenţi Jenn şi Mick, sunt punctul de atracţie al suburbiei pline de vile luxoase şi familii instărite. Kate este cât se poate de la modă, frumoasă, sexy, îmbrăcată din cap până-n picioare în creaţii ale celor mai celebri designeri, în timp ce Steve are un imens succes în afaceri. Toţi vecinii încearcă să ţină pasul cu populara şi invidiata familie Jones, dar curând îşi vor da seama că nu sunt deloc pregătiţi să afle adevărul din spatele ei.

20) The life of David Gale- David Gale este un om care a încercat să trăiască după principiile lui bine stabilite. Dar printr-o ciudată răsturnare de situaţie, acest tată devotat, profesor foarte apreciat şi un înverşunat oponent al pedepsei cu moartea se găseşte el însuşi în celula morţii, acuzat de violarea şi asasinarea colegei sale Constance Harraway.
Cu numai trei zile înaintea execuţiei sale, Gale este de acord să-i acorde un interviu în exclusivitate reporterului Bitsey Bloom, care este în căutarea articolului care să-i aducă Premiul Pulizer. Dar Bitsey îşi dă seama curând că a capătat mai mult decât a cerut: însăşi viaţa lui Gale stă în mâinile sale.
Punându-şi siguranţa în pericol, reporterul începe să pună cap la cap evenimentele care au dus la moartea lui Constance

21) Cidade de Deus- Buscapé este un băiat ca oricare altul din Rio. El are 11 ani şi trăieşte în cartierul mărginaş Cidade de Deus ("Oraşul Zeilor"). Timid şi plăpând, el nu se amestecă în viaţa de cartier, mulţumindu-se să stea pe margine şi să observe puştanii din vecini, care-şi duc viaţa în furtişaguri, scandaluri. Acolo, raziile poliţiei sunt la ordinea zilei.

22) The prestige- enumitul regizor Christopher Nolan (Memento, Batman - ~Inceputuri) vine cu un nou thriller plin de trucuri si iluzii. ~In aceasta involburata si misterioasa poveste, doi tineri magicieni ai epocii victoriene, aprind scanteia unei rivalitati puternice care se va transforma intr-o batalie a trucurilor si o sete neincetata de a-si descoperi secretele unul altuia. Acesti doi oameni pun fata in fata indrazneala si dorinta, arta spectacolului si stiinta, ambitia si prietenia, cu rezultate periculoase, mortale si amagitoare. Rivalitatea lor este adusa la viata de doi dintre cei mai completi actori de cinema: Hugh Jackman, castigator al premiului Tony, si Christian Bale, remarcat pentru performanta sa actoriceasca din filme precum Masinistul sau Batman - Inceputuri. Lor li se alatura o excelenta echipa actoriceasca, compusa din Michael Caine, castigator a doua premii Oscar, Scarlett Johansson, nominalizata la Globul de Aur, Rebecca Hall, nou venita in echipa, Piper Perabo, pe care o stiti din Coyote Ugly, starul filmelor fantastice Andy Serkis si David Bowie, in rolul genialului Nikola Tesla. Actiunea incepe cu cadre intr-o rapida schimbare, in centrul Londrei, intr-un timp cand magicienii erau idoli sau celebritati si cand doi tineri magicieni incearca sa-si gaseasca calea lor catre glorie.

23) The machinist- Trevor Reznik, un lucrător la o fabrică, nu mai poate dormi. Nu e vorba de o insomnie oarecare. Trevor nu a mai dormit de un an. Oboseala cronică a dus la o deteriorare îngrozitoare a sănătăţii sale fizice şi mentale.

24) The basketball diaries- ovestea adevarata a lui Jim carrol, povestita chiar de el. Jurnalul personal tinut de acesta in perioada adolescentei, perioada critica pentru orice tanar, in care tentatiile strazii, sexul si, mai ales, drogurile, ii pot strica viata. Tenebrele vietii dependentilor de droguri, povestite de un fost dependent.

25) The pursuit of happyness- "Nu da voie nimănui să-ţi spună că nu poţi să faci ceva... Dacă ai un vis, trebuie să-l protejezi... Dacă vrei ceva, încearcă să-l obţii. Punct."

În filmul În căutarea fericirii, Chris Gardner (Will Smith) este un familist care încearcă din răsputeri să supravieţuiască. În ciuda bravelor sale încercări de a-şi menţine familia pe linia de plutire, mama (Thandie Newton) fiului său în vârstă de cinci ani, Christopher (Jaden Christopher Syre Smith) cedează nervos sub presiunea constantă a lipsurilor financiare. Nemaifiind capabilă să le facă faţă, decide cu jumătate de inimă să plece. Sper ca te-am ajutat.Vizionare placuta!