| Simpatic a întrebat:

Recomandati-mi alte anime-uri in functie de ce va spun ca am vazut pana acum si mi-a placut. Ma intereseaza unele care s-au terminat deja si care au putine sezoane nu 30 sezoane. Pe de alta parte sunt o persoana de 20+ ani deci exclus copilariile gen dragonball, naruto.
Pana acum am urmarit :
Elfen Lied (2004) - mi-a placut mult.
Death Note (2006-2007) - bun si acesta.
Death Parade (2015) - dragut dar prea scurt din pacate -1 sezon cu numai 12 episoade.
Black Lagoon (2006) - il am deja in vizor este descarcat.
Ergo Proxy (2006) - il am dar nu l-am vazut inca pentru ca nu-mi plac nuantele de negru care ocupa prea mult din imagine in tot serialul, adica e mult mult negru.
Ghost in the Shell - o serie lunga care cuprinde serial animat, film animat in mai multe parti si in 2017 si film artistic.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Poți intra pe myanimelist sa le cauți și acolo o să-ți apară la recomandări anime-urile asemănătoare și poți citi și review-uri și să vezi ce anume se aseamănă happy
Poți încerca Tokyo ghoul, Attack on Titan, Psycho-pass, Parasite, Akame ga kill, Goblin Slayer, Princess Mononoke

| Simpatic explică (pentru WhiteLife):

ENpBH si WhiteLife : arigato!

3 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Asta e una dintre întrebările care mă fac să regret că nu am acordat suficientă atenție acestui gen de film.
Am văzut prea puține, mi-au plăcut aproape toate. Amintesc în special: Perfect Blue (1997), Grave of the Fireflies (1988), Howl's Moving Castle (2004) și Akira (1988).
Vizionare plăcută.

| Simpatic explică (pentru QElenaBoghiu):

Mltumesc pe majoritatea le stiu dar nu pot spune ca le-am vazut pe toate. Rectific intrebarea mea este sa-mi recomandati mai mult animeuri serii /seriale filme nu prea ma mai atrag pe moment, am vazt cateva, dar serialele anime au parca si alt ceva.
Intr-adevar cei mari de ani bine noi nu suntem foarte mari, dar trebuie sa fii open mind ca sa poti vedea si intelege animerile japoneze... poate si din filosofia lor pentru ca sunt atat de diferiti fata de noi europenii, ei exprima cumva altfel sentimentele se exprima putin diferit daca nu stangaci, am observat asta in toate filmele japoneze pe care le-am vazut. E ceva diferit fata de ceea cu ce suntem noi obisnuiti si pe mine asta ma atrage.