| XxRoByXx0O a întrebat:

Stie cineva pe ce site gasesc filmul momente din istorie-cruciadele?

4 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Cruciadele

cruciada = expeditie militara multinationala organizata de papalitate pentru eliberarea Locurilor Sfinte de sub stapanirea musulmana sau impotriva ereticilor

Locuri Sfinte : locuri unde s-a nascut si a trait Iisus Hristos ( Bethleem; Ierusalim

~ Turcii selgiucizi
- intra in istorie in jurul anului 1000, fiind nomazi din Asia Centrala. Adopta in scurt timp islamisul.
- dupa un secol sunt mai puternici decat arabii si reusesc sa cucereasca Locursile Sinte

CAUZELE CRUCIADELOR
1. religioase
- recucerirea Locurilor Sfinte
- cresterea prestigiului papalitatii care dorea refacerea unitatii Bisericii sub conducerea sa
- catolicii vroiau sa-si ia revansa in fata ortodocsilor

2. politice
- Imperiu Bizantin dorea recucerirea teritoriilor pierdute
- liderii din Occident doreau prestigiu
- detensionarea sociala prin trimiterea surplusului de populatie in cruciade

3. economice
- negustorii nomazi, venetieni, genovezi urmareau sa ia in stapanire drumurile comerciale din estul Marii Mediterane.

CRUCIADELE
1. 1096 - 1099 - a saracimii; a nobilimii care a creat :
a) Regatul Ierusalimului
b) Comitatul Tripoli
c) un principat

2. 1147 - 1149 - cruciatii sunt invinsi de sultanul egiptului Saladin

3. 1189 - 1192 - pe uscat pleaca Frederic Barbarossa
- pa apa pleaca Filip al II-lea August si Richard Inima De leu, dar se cearta

4. 1202 - 1204 - intre 9-12 aprilie 1204 desfinteaza patriarhia

Sper ca iti este de folos! Lectia aceasta ni s-a predat noua la scl, ti-am scris-o din caietul meu!winking

| AnaAmalia31 a răspuns (pentru AnaAmalia31):

Filmul nu l-am gasit big grin

| AnaAmalia31 a răspuns:

Filmul nu l-am putut gasi big grin

| Dydy112 a răspuns:

Din pacate nu se gaseste pe net. Poti cauta in magazine daca doresti. happy