| SkenWell a întrebat:

Salut! As vrea sa achizitionez un pachet Netflix si as vrea sa stiu daca se vede vreo diferenta intre pachetul HD si 4K adica daca merita diferenta de pret la pachet, TV pe care il am este 4K.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca si transmisia filmului este in 4k, atunci se vede difereta calitativa.
Insa, ma indoiesc ca Netflix sa difuzeze filme in 4k.

| Frank51 a răspuns:

Se vede diferența. Merită în schimb banii? Doar dacă măcar 3 persoane împart contul.

| NLS a răspuns:

Diferența se vede de cele mai multe ori, daca TV-ul e același, si daca nu e la distanta mai mare de 3m de privitor.
Ca să observi exact cum se vede, foloseste conținut de pe Youtube 4K
("Cities in 4K" de exemplu, sau cauta simplu "4K Video"... Si fii sigur ca le-ai setat pe 3840x2160),
si apoi Uita-te la aceleași clipuri setand rezolutia Full HD.

| Dismally a răspuns:

Daca televizorul este 4K, da, este diferenta, i-ati pachetul cel mai scump. Daca ai tv cu rezolutie mai mica nu are rost.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca iti suporta televizorul 4k, de ce nu? Depinde de cat esti tu dispus sa platesti.

| TheGentleman a răspuns:

Baiul e că nu multe filme suportă 4K și Dolby Atmos. Să te uiți la Gladiator în 4k? No way, tehnologia de atunci nu corespunde cu formatul 4k. O să ai imaginea plasată pe mijloc, iar în partea de sus și jos margini negre. Nu merită prețul plătit