| Anița_Ciprian_1996 a întrebat:

Caut un film francez destul de vechi. E vorba de o comedie drama/horror. Actiunea e undeva in secolul 18 si se desfasura la un han, proprietarii ucideau si furau lucrurile clientilor. Filmul incepea cu un circar si ursul lui pe un pod, tipul vorbea in romana. Ajunge la han, e primit, iar ursul scapa undeva prin grajduri. Se duce dupa el iar acolo fiul patronilor(mut/surd) il omoari cu o bata si-l da de mancare la purcei. Dupa incepe a doua parte, o trasura cu boieri francezi si alti doi(un baiat care voia sa devina calugar + preotul); Vine ceva furtuna si se adapostesc in trasura. Ursul care a fugit de mai devreme sperie caii si trasura ramane cumva cu o roata defecta... dupa ajung si ei la han unde actiunea continua. Cum se numeste, stie cineva, va rog.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu cred ca te referi la Hanul Roșu (L'auberge rouge (2007), dar vezi că mai există și o versiune mai veche din 1951, cu Fernandel.

http://www.cinemagia.ro/filme/lauberge-rouge-27982/del