| Costy_Regele_1991 a întrebat:

Salut, de mult timp tot îmi pun o întrebare:Contele Dracula provine din România? Adică ma rog legenda lui.Pai hai să o luăm cu începutul, Transilvani face parte din România, iar în toate poveştile sau filmele Dracula se trage din Transilvana.În filmul Van Helsing acțiunea se petrece în Transilvania, acolo fiind prezent Dracula şi miresele lui, Anna şi vânătorul de vampiri.Filmul este destul de reuşit dar nu mi se pare corect ca alții să ne fure "vedetele" din legende iar noi să nu luăm niciun merit, în film nu se pronunța abolut nimic despre țara noastra, niciun accent sau locație, absolut nimic.Fac bani grei pe cultura noastră iar noi le reproşăm nimic.Cine ştie mai multe vă rog să mă lamurească în comentarii şi corectați-ma daca greşesc cu ceva.Cel mai bun răspuns primeşte funda!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dracula nu e o legenda romaneasca. E cartea unui englez si nu are nicio treaba cu Vlad Tepes asa ca nu vad problema

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Asa este! Ai dreptate!

| Sn4k3 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Contele_Dracula
http://www.travelworld.ro/legende/romania/dracula.html
Ai toate informatiile aici, daca nu iti ajung, mai cauta pe google, sunt destule site-uri.

| CuriousStuff a răspuns:

Si ce ai vrea? Sa plateasca statului? Daca un roman ar vrea sa faca un film despre zombie ar trebui sa plateasca omului care a zis prima data de zombie?
Nu fac bani de pe cultura noastra, tu ai cultura cu dracula? ...ca eu nu. Strainii stiu mai multe despre dracula decat noi, cultura noastra e alta, si chiar daca ar face bani de pe urma ei, ar trebui sa ne simtim onorati pentru ca suntem apreciati de altii. Prefer sa faca bani de pe urma lui Dracula si cand plec in strainatate si zic ca sunt din Romania strainii sa zica "Ooh, Dracula!" decat "Ohh, gypsy!".

Si in film "Van Helsing", daca imi aduc bine aminte chiar se specifica ceva despre Romania (sau cel putin arata o harta, de asta sunt sigur) si la un moment dat chiar se vorbeste limba romana.

| florinflorescu a răspuns:

Salut, contele Dracula este Vlad Tepes, legenda a plecat de la faptul ca el varsa mult sange tragand in teapa multi dusmani. De aici asocierea, dar nici vorba de vampiri. De aici si locatia Transilvaniei.
Cat despre filme, fiecare face filme despre ce doreste, nu sunt datori sa ne mentioneze undeva. Faptul ca ei au bani sa faca filme despre orice, iar noi nu, este alta poveste.

| untu a răspuns (pentru florinflorescu):

Domnitorul Vlad Tepes nu este contele Dracula, ca nu suge sangele victimelor ca la vampiri!

| Vinsieu a răspuns:

1. Romanii (din Transilvania sau din toata tara) NU au o legenda cu Dracula.
2. Povestea este de fapt o carte scrisa de un englez (Stoker) care a plasat actiunea in Transilvania. Ar fi putut sa o plaseze oriunde.
3. Pentru ca a existat Vlad Tepes (cu obiceiul sau de a pedepsi cu teapa... etc, fiul lui Vlad Drăculea) a aparut confuzia. Unii s-au orientat rapid, au profitat de confuzie si au folosit-o pentru turistii straini. Acum si pentru pruncii romani. Dar, cum zice @ CuriousStuff, mai bine "Ooh, Dracula!" decat "Ohh, gypsy!".

| denisaa2002 a răspuns:

Pai de vina suntem noi romanii nu ei.Fiindca noi trebuia sa facem un film, dar e posibil sa ne fi cerut si noua regizorul aprobarea pentru a face acel sau acest lucru.