| anonim_4396 a întrebat:

In opinia voastra, care e cea mai buna opera? Stapanul Inelelor sau Urzeala Tronurilor? Evident ca vreau raspuns de la cei care cel putin le-ati vizionat sau ati citit cartile.
Eu am vazut trilogia Stapanul Inelelor si serialul Urzeala Tronurilor.Am citit 2 carti din Game of thrones si mi se pare destul de interesant.

Acum depinde de voi sa imi spuneti ce va place si care e mai bun si de ce... happy

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Aleg "Stăpânul inelelor" pentru că nu e aşa de dur şi violent şi sunt conturate foarte bine anumite calităţi morale demne de apreciat.Este o serie din care ai ce învăţa.
GoT şi cărţile din "Cântec de gheaţă şi foc" sunt mai bune pe partea de acţiune, fiind şi mai multe.

11 răspunsuri:
| Buleala89 a răspuns:

Stapanul Inelelor desi nici urzeala tronurilor nu e cu mult in spate amandoua is foarte bune

| CuriousStuff a răspuns:

Iar se discuta gusturi? Fiecare cu ce-i place, nu exista mai bun obiectiv, fiecare parere e subiectiva. Care inghetata e mai buna? Cea de ciocolata sau cea de fructe de padure?

Unul e un serial altul e o serie de filme. Ambele cu bugete imense, foarte bine scrise si cu actori exceptionali. Eu personal aleg Game of Thrones din simplul fapt ca e mai mult de vazul (cantitativ) la el, daca si Lord of the Rings ar avea vreo 7 sezoane la fel de bune ca filmele chiar mi-ar fi imposibil sa aleg intre cele doua.

| FantasyChary12 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Eu doar am intrebat.Sunt curioasa de parerea publicului, iar eu nu vad nimic rau in asta.Si ce e gresit daca se discuta gusturile? Ne omoram intre noi sau ce?

| CuriousStuff a răspuns (pentru FantasyChary12):

Pentru ca se nasc niste discutii si batai de argumente care nu isi au rostul. Stii tu vorba aia: Gusturile nu se discuta. Nu ai cum sa discuti despre ce e mai bun si tu sa fii subiectiv, si in cazul asta nu ai cum sa nu fii subiectiv.
Daca vrei sa fii obiectiv nu prea ai cum sa le compari avand in vedere ca sunt doua lucruri destul de diferite si trebuie sa spui pe ce criterii le compari. Cati bani au facut? Cati bani au costat? Ce audienta au avut? happy

| FantasyChary12 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu sunt genul de persoana care sa "nasca" asemenea discutii si argumente pe baza unor lucruri care stau la baza divertismentului.Ce ai intrebat mai sus e evident si cel putin pe mine nu ma intereseaza, deoarece se bat cap in cap.Fiecare are opinii diferite,e adevarat,dar atata timp cat nu se trezeste unul mai destept sa tina morala,ar fi mai bine sa nu fie intrerupta conversatia. Poate ma refer la moralitatea personajelor din ambele opere, despre povestea din spate, despre istoria lor, despre soundtrack, despre teorii si asa mai departe..chiar daca unul va avea o parerea mai negativa,nu inseamna ca nu voi fi de acord cu el/ea si ca o sa ii tai capul cu ghilotina. Gusturile se pot discuta, atata timp cat nu exista riscul de ostilitate din ambele tabere. Daca totusi ai mentionat de asta si nu te delecteaza, eu zic ca ar fi fost mai bine sa nu imi dai raspuns. Oricum nu esti luat in considerare, deci degeaba.Ti-ai pierdut timpul, la fel si eu happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru FantasyChary12):

Nu ma refeream la tine, dar astfel de disutii care tin de gusturi mereu o sa aiba doua parti total opuse care o sa incerce sa spuna ca subiectul lor e mai bun, insa partea proasta e ca niciuna din cele doua tabere nu are cum sa aiba dreptate, pentru ca totul e subiectiv, intelegi ce vreau sa zic? Pot sa aduc 1000 de argumente ca unul e mai bun decat celalalt si tu poti sa-mi aduci 1000 de contraargumente. Si discutia poate continua la infinit pentru ca nu exista un observator obiectiv care sa spuna la sfarsit cine a "Castigat". E doar o discutie care nu duce nicaieri si noroc ca in Romania nu exista fanboy/girls asa de invelsunati ca in alte parti, pentru ca astfel de discutii aparent nevinovate se pot desfasura extrem de urat. Subiective fiind eu pot sa nu fiu de acord cu tine si totusi sa incerc sa te conving ca al meu e mai bun si tu sa o tii pe a ta cat vrei, pentru ca, din nou, e vorba de gusturi. happy

Nu am nimic personal cu tine, sper sa nu ma intelegi gresit, insa discutia care s-a iscat din cauza intrebarii asteia mi se pare mai interesanta decat ce s-ar putea raspunde la intrebarea in sine. happy

Cred ca ai si observat si ca alegerea facuta de mine a fost pe un criteriu foarte "neprofesionist". Mi mi se par inutile discutiile pe astfel de teme, care nu duc nicaieri pentru ca in general fiecare se lipeste de ce-i place, nu accepta opiniile celorlalti si nimeni nu are dreptate. Nu e ceva exact ce poate fi testat sau verificat, asa ca toata discutia mi se pare inutila. Parerea mea.

| FantasyChary12 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Recunosc,sunt de acord la partea cu Romania si ale ei grupuri de fani, dar eu am fost aparent, curioasa sa vad daca mai exista asemenea oameni printre noi.Si e o opozitie uriasa.Pe forum-ul dedicat unui serial sau carti, intreb fara gravitate despre oricare dintre aceste 2 opere magnifice [in opinia mea laughing ], iar peste noapte imi raspund 20 cu opinii diferite, care mai de care interesante si controversate. Poate e de vina nivelul de dezvoltare in Romania, in ceea ce priveste aceasta categorie de desfatare. Poate sunt doar vorbele mele, dar in mare parte a timpului nu am cu cine discuta lucruri de genul asta.Si mi se pare oarecum trist,daca nu, tragic, deoarece iti mai preocupi timpul cu hobby-urile tale preferate si pe langa asta, ai cu cine sa le impartasesti...din nou, poate sunt doar indoielile mele.

| FantasyChary12 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Tin sa mentionez ca forum-urile astea sunt adeseori, daca nu predominant, americane.Si nu e de mirare.

| CuriousStuff a răspuns (pentru FantasyChary12):

E ok sa-ti disuti hobbyurile atat timp cat nu cazi in extrema de fanboy care o vede doar pe-a lui/ei. Nu stiu daca e nivelul de dezvoltar sau faptul ca romanii nu au timp sa discute seriale. In ultimul timp am mai inceput si noi, insa nu tine de dezvoltare cat de baza de fani. Romania are si o populatie relativ mica pe langa celelalte tari in care se discuta asemenea lucruri (vezi SUA) si putinii care sunt fascinati de subiect si intrigati de asemenea lucruri probabil discuta pe forumuri cunoscute, straine, nu la noi.
Oricum, in opinia mea e drum lung pana a face o comparatie intre cele doua. Asa cum bine ai spus, e destul de discutat despre fiecare in parte, si apoi despre nenumaratele teorii care exista si mai apar pe baza celor doua. De exemplu de ce Gandalf nu a folosit acele pasari (imi scapa numele) pentru a duce inelul? Era mult mai simplu. Ei bine, din intamplare acum ceva timp am vazut un clip exact pe tema asta de vreo 20 de minute... Sunt oameni foarte pasionati in spatele amandurora, iar atunci cand esti asa pasionat de unul din ele si cineva te intreaba "Care e mai bun?" cred ca se aprinde ochiul lui Sauron si se nasc dragoni de gheata pe langa tine (in functie de preferinte). Normal ca o sa-ti dai sufletul incercand sa zici ca "al tau" e mai bun, dar si in tabara cealalta exista un om la fel de pasionat care o sa spuna ca a lui e mai bun. Si uite asa discutia e inutile pentru ca o sa fie mereu in contradictoriu. Nu se invata nimic, nu se discuta nimic, pana la urma. Doar se arunca argumente. Sau cel putin eu asa o vad. Prefer o discutie despre o teorie a fanilor unde fiecare sa vina cu propria parere si pana la urma sa se puna pe picioare o teorie foarte faina sau sa se omoare exact dupa nastere o teorie proasta decat o discutie care nu duce nicaieri. laughing Dar vezi, iar e vorba de gusturi. Ce prefer eu.

| RAY a răspuns:

Urzeala Tronurilor =imi place de fatuca aia blonda si de piticul ala sunt cool

| kgdracula60 a răspuns:

Stapanul Inelelor