| Awolnation a întrebat:

Mă gândeam să fac un canal de YouTube și să încarc filme (calitate 1080p) subtitrate in romana însă nu știu dacă video-urile vor fi restricționate. Sunt sigur că monetizarea îmi va fi imposibilă dar asta nu mă deranjează, vreau doar ca lumea să poată vedea filmele pe care le incarc.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Material fara drepturi de autor, o sa fie sterse in secunda 2, mai ales daca sunt filme cunoscute.

| NLS a răspuns:

Functioneaza doar daca sunt filme de nisa sau ceva scurtmetraje facute de studenti, pentru care nu exista copyright.
Cele ce apartin studiourilor mari sunt imediat sterse.

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt multi care fac asta, intreaba-i pe ei.

| Iunix a răspuns:

Poți dacă modifici videoclipul astfel încât să intre în categoria Fair Use.

| nelyjoly a răspuns:

Când o persoană creează o lucrare originală exprimată într-o formă concretă, aceasta deține automat drepturile de autor asupra lucrării. În calitate de proprietar al drepturilor de autor, persoana respectivă deține drepturi exclusive de utilizare a lucrării. În majoritatea cazurilor, numai proprietarul drepturilor de autor își poate da acordul pentru ca altcineva să-i folosească lucrarea. YouTube nu este în măsură să medieze litigiile privind deținerea drepturilor de autor. Părțile implicate au opțiunea de a rezolva litigiul în instanță.

| AlexRoKilla a răspuns:

Scurt si la obiect: ai voie sa incarci filme care nu iti apartin DOAR daca reusesti sa obtii permisiunea companiei care a realizat acel film. Totul tine de copyright.