| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, m-am uitat a 100 oara la harry potter si am cautat pe google bagheta lui si scria la People also ask ca unele vraji si blesteme ar fi reale cum este Alohamora de deschide usi eu cel putin cred in magia neagra dar poate sa ma lamureasca cineva ce este cu magia neagra si de vrajile astea si ce se intampla daca le practic?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Ok, hai sa o luam empiric:

daca ar exista magie, pe bune, TOATA LUMEA S-AR INNEBUNI SA PUNA MANA PE **MACAR** O BUCATICA
insasi paranormalul este atat de rar, ca nici macar nu poti sa spui ca, chiar exista

insa, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, incearca sa cauti filmul:
The Men Who Stare at Goats
https://www.imdb.com/title/tt1234548/
in romana "Omul care se holba la capre"
https://www.cinemagia.ro/filme/the-men-who-stare-at-goats-34060/
filmul e facut dupa un proiect CIA... CAT SE POATE DE REAL
deci, au incercat, case foarte mari sa ajunga la paranormal, iar magia e MUUULT mai sus decat paranormalul

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sigur esti un pusti daca crezi ca "vrajile" din harry potter sunt reale
e adevarat nu am vazut seria aceasta de filme pentru nu mi-a placut niciodata aceasta serie
insa numai crede toate prostiile cu magii si ca daca spui ceva poti sa zbori, sa te teleportezi sa inchizi usi sau poti face oameni sa moara

| TheAsp121 a răspuns (pentru Simpatic):

1. Nu am zis ca cred ca vraje din HARRY POTTER sunt reale, am zis ca cred in magia neagra si alba ceea ce nu ma referam la film ci la viata reala
2. Am cerut sa ma lamureasca cineva si sa imi spuna mai multe chesti despre magia neagra si sa imi spuna cineva ce se intampla daca le practic

| Simpatic a răspuns (pentru TheAsp121):

Stai linistit magia nu este ceva ce se invata pe internet, iar cineva care ti-ar putea promite ca te va invata nu este decat un escroc/a care ti-ar lua banii
Magia asta daca ne referim la cea care chiar exista si nu ma indoiesc ca cea care implica spirite si alte chestii complexe nu ar exista, la asta trebuie sa ai profesori care la randul lor au avut profesori de genul asta, adica oameni care si-au vandut sufletul si au avut de pierdut ce le era mai drag, oameni egoisti carora diavolul le-a facut rau si pe ei nu i-a interesat sperand ca vor face ceva daca detin puterea, puterea lor fiind una falsa, Diavolul doar amageste, el nu te poate face sa fii egal cu el vreodata, deci orice te-ar face sa crezi ca ai avea e de fapt un miraj

Restul magiilor pe care le practica asa zisele vrajitoare care ele cica fac magie alba sunt de fapt escroace, magia nu este buna sau rea, magia este asimilata vrajitoriei si ea nu se face decat cu fortele raului...acest lucru ni-l arata si un important personaj din religia ortodoxa si anume vrajitorul care devine sfant > sfantul Ciprian, cel mai mare vrajitor al timpurilor sale, singurul care avea in subordine sefi din Iad, pentru cei care cunosc cat de cat Demonologia Vechiului Testament, la fel cum ingerii sunt pe ranguri si demonii sunt impartiti pe ranguri.
Nici Ciprian nu a vut mare putere in fata unei credincioase pe care cineva l-a platit sa o faca pe asta sa pacatuiasca cu el...gasesti povestea asta frumoasa pe net.
Chiar daca e cliseica povestea ni se arata ca Binele e deasupra Raului, prima data a existat Binele si apoi Raul
Dzeu a creat ingerii iar mai traziu o parte a ingerilor devin Stapanii Iadului, daca e sa ne luam dupa Ioan 2:18 acesta afirma ca nu e vorba de un singur antihrist, ci ca exista multi antihristi, extrapoland de la spusele lui Ioan cu spusele lui Peter Binsfield: exista 7 printi ai intunericului :Satan, Belzebut, Lucifer etc care daca ne referim la Apocalipsa dupa Ioan posibil ca acesti 7 sa devina 1 >Antihristul.

Pe de alta parte daca Ciprian nu a putut face mare lucru si el detinea puteri paranormale, putea da fulgere sau ploi si face fel si fel de chestii vrajitoresti...cu atat mai putine lucruri pot face vrajitoarele noastre moderne care nu au absolut niciun har! Doar minciuni si escrocherii, aceste practicante de magie alba care inseala prostimea pe bani multi
Ceea ce fac ele cu ghicitul in carti e ceva ce se invata nu este nimic diavolesc sau vreun ritual, e doar vrajeala
Fiind pasionat de mitologie si religie, consider pe de alta parte ca da au existat vrajitoare chiar si in tara noastra, cum am zis de etnie tiganeasca, insa acum sute de ani, acestea au murit si odata cu ele si adevarata practica oculta, au ramas doar escroace care sunt puse pe inselat
Deci strabunicile lor daca faceau ceva paranormal posibil, restul sunt doar minciunoase

Ce vrei tu se face cu puterea raului, iar Diavolul nu a ajutat niciodata pe nimeni cu nimic, el este doar viclean si atat, el doar amageste si atat,el este rau prin natura sa.
Deci stai linistit si nu cauta sa aprofundezi nimic ce tine de aceasta magie, vrajitorie nu ies nici lucruri bune din asta niciodata, nu vei avea niciun ajutor, nu te vei vindeca de boli sau mai stiu eu ce chestii iti trec prin minte, ti-am si spus de ce, pentru ca Diavolul nu vrea ca cineva sa fie bine, de ce ar vrea binele tau in vreun fel?
Si chiar daca tu vrei sa faci rau cuiva prin puterea lui, tot nu vei putea, pentru ca ar insemna sa ii dai lui ordine, raul prin definitie inseamna si orgoliu, cine are rautate si orgoliu si accepta ca cineva sa aiba forte ca a lui?

Ca sunt carti despre ocultism, ezoterism si asa mai departe e adevarat, dar astea sunt niste prostioare caldute, vrei te documentezi foarte bine dar fa-o pentru cultura ta generala nu pentru stiu eu ce practici

sfatul meu incepe sa citesti despre religie, sa inveti tainele bisericesti, sa inveti istorie antica, poti citi in paralele si Istoria Religilor a lui eliade, pune cap la cap lucrurile invata despre zeitatile antice si vei gasi foarte multe similitudine, ai sa vezi ca zei pagani si rai din Iad se regasesc si la popoarele pagane de exemplu
Fii de partea Binelui insa nu cadea in partea in care sa iti tatuezi cum fac teribilisti motive satanice
Fii de partea cunoasterii si a intelegerii
Doar oamenii inteligenti inteleg ca Universul nu s-a creat singur, restul merg pe paganism, ateism si sunt oi care cred ce spun niste teorii ale unui big bang inventat> oile considera ca daca cineva le da o teorie frumos argumentata aceasta este adevarul absolut

Nu uita ca Dumnezeu ne vrea binele si atunci cand suntem rai, Diavolul ne vrea raul totdeauna

| Sn4k3 a răspuns:

Descui usi.

| Brizbriz a răspuns:

Vine Val de mort si ne omoara pe toti rolling on the floor

nu stiu daca vrei, dar iti pot spulbera iluziile, insa nu sunt sigur ca vrei asta, deci daca vrei adevarul si nu iluzie, raspunde-mi la mesaj happy

| TheAsp121 a răspuns (pentru Brizbriz):

Vreau si iluzia si adevarul, si macar o sa am puteri daca vine vold de mort?

| Simpatic a răspuns (pentru Brizbriz):

Totusi daca magia este atat de complicata de atins, atunci cum iti explici faptul ca cei care au adus asa zisa magie neagra in Romania sunt tigancile de la stramosii lor, ei nu au avut vreun doctorat in domeniu si nici proiecte finantate de CIA
toate tainele astea sunt oculte din momentul in care nu ai de unde sa le inveti, daca ai un maestru atunci numai sunt taine pentru cei initiati
La fel este si religia pentru noi nepracticantii este o practica oculta in lato senso, din moment ce faci teologie si studiezi numai este ceva complicat si nici departe de ochii lumii pentru ca acum stii sa aplici ceea ce ai invatat

La fel consider ca este si cu magia asta, alba, neagra sau ce denumire a mai capatat

| Brizbriz a răspuns (pentru Simpatic):

"acum 11 ore | Simpatik a răspuns:
Totusi daca magia este atat de complicata de atins, atunci cum iti explici faptul ca cei care au adus asa zisa magie neagra in Romania sunt tigancile de la stramosii lor"

nu am auzit de asta
am auzit numai de niste "ghicitoare" care fac bani de pe urma credulilor, folosind observatii foarte bine antrenate (timp de generatii) si "educated guess"
am mai auzit de serialul "The Mentalist" care ducea chestia asta la nivel ULTRA-PROFESIONIST
am mai auzit de serialul "Lie to Me" care era si mai si (observatiile alea erau la nivel de "PE PERETI")

deci, ai un video cu magie... aaaaaa... REALA, facuta de tiganci?

| Simpatic a răspuns (pentru Brizbriz):

Pai si ce magia spusa de tine promovata prin filme e mai reala decat cea din auzitele mele? happy
Dar ai si tu dreptatea ta!
Insa daca nu credem deloc in magie, credem in faptul ca practicile acestea oculte exista de la mai multe popoare, chiar dinaintea religiilor mari

| Brizbriz a răspuns (pentru Simpatic):

O practica oculta e una, ORICE actiune care are un rezultat magic, e cu totul altceva

pana la urma, o tona de oameni aleg sa creada in zeitati, PUR inventate de alti oameni si vad ca litera de lege carti scrise in mod evident de oameni si pline la refuz de aberatii, cum sunt bibliile (vechiul si noul testament), coranul, samd

iar la sfarsitul zilei mai e o idee, asta e cam naspa, dar e, si anume, ca, daca cineva, chiar reuseste magie reala, atunci o sa isi tina ciocul mic, sa nu ajunga sedat(a) intr-o camasa de forta prin area 51 sau alta GAURA, unde sa devina porcusor de guineea pentru experimentele alora, eu personal asa as face (mi-as tine gura si as pastra-o numai pentru mine)
incearca sa vezi filmul "Jumper", ca sa iti faci idee de cat ar ura unii pe cineva cu puteri magice

| Simpatic a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu altceva nu inteleg de ce voi ateii ii considerati incuiati pe cei care credem? stii cati oameni de stiinta, medici etc sunt crestini practicanti?
Cum imi dau eu seama ca un om este incuiat? in momentul in care nu accepta religia, dogma, teoria celuilalt pe motiv ca doar ideea lui este cea reala
Eu de exemplu contest teoria lui darwin cat si pe cea a big bangului si niciun ateu nu imi poate dovedi contrariul prin exemple si afirmatii concrete altele decat cele lansate de cei care au creat acest sistem darwinist sau al big bangului, deci cine are dreptate pana la urma? Avem dreptul de a ii face incuiati pe ceilalti? eu zic ca nu ca si unii si altii avem la baza chestii nepalpabile doar teorii!

Pe de alta parte Jumper nu este despre magie in sensul strict al acesteia este despre un tanar care are puterea de a se teleporta, nu imi mai aduc aminte cum a intrat in posesia acesteia, o fi mostenit aceasta "abilitate" de la cineva din familia sa? numai stiu.

Din punctul majoritatii de vedere magia implica lucruri mai mult sau mai putin ortodoxe, practici si ritualuri satanice, pactul cu diavolul, puterea de a vorbi cu spiritele, de a vedea in trecut si viitor si cate si mai cate.
Evident ca multe dintre acestea au fost promovate de cinematografia americana, asa cum baba denigreaza religia crestina si creeaza proprii ritualuri si traditii in biserica de parca ea este miezul, asa si filmele americane au creat adevarate culte, chiar religii, sau au indoctrinat cinefilul amator cu tot felul de idei.
Altul decat modul general nu stiu nici eu ce este magia, ca daca te iei dupa unii acestia cred ca magia este ILUZIONISMUL practicat de magicieni care ei sunt de fapt iluzionisti, adica fac lucruri cand iti este distrasa atentia astfel ca nu intelegi cum fac lucrul care tocmai iti este aparent aratat, cum ar ascunderea unei carti, sau disparitia unui obiect, in fine noi nu despre magia -iluzionism vorbeam

Pentru teme si aprofundarea practicilor oculte recomand sa cerem opinia lui oreste, acesta este specialist in acest domeniu, eu nu am cunostinte vaste

| Brizbriz a răspuns (pentru Simpatic):

Intrebarea era despre magie, Harry Potter, and all that good sheet, brusc devine despre ateism... mkay, I can chew gum and walk in the same time

"acum 12 ore | Simpatik a răspuns (pentru Brizbriz):
Eu altceva nu inteleg de ce voi ateii ii considerati incuiati pe cei care credem"
raspunsul e FOARTE simplu, evident si ABSOLUT CLAR:

pentru ca va pune-ti in genunchi, si va uitati la INTREAGA REALITATE... NUMAI de sus in jos
P U N C T

poate nu intelegi ideea, dar lasa-ma sa ti-o spun in termeni bisericesti:

PENTRU CA ESTI **ROBUL** (sclavul) LUI D-ZEU
... si... ATAT ESTI, NIMIC MAI MULT

| Brizbriz a răspuns (pentru TheAsp121):

Ok, hai sa o luam empiric:

daca ar exista magie, pe bune, TOATA LUMEA S-AR INNEBUNI SA PUNA MANA PE **MACAR** O BUCATICA
insasi paranormalul este atat de rar, ca nici macar nu poti sa spui ca, chiar exista

insa, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, incearca sa cauti filmul:
The Men Who Stare at Goats
https://www.imdb.com/title/tt1234548/
in romana "Omul care se holba la capre"
https://www.cinemagia.ro/filme/the-men-who-stare-at-goats-34060/
filmul e facut dupa un proiect CIA... CAT SE POATE DE REAL
deci, au incercat, case foarte mari sa ajunga la paranormal, iar magia e MUUULT mai sus decat paranormalul