| iliesbogdan a întrebat:

Salut, TPU!
Serialul Game of Thrones este facut in intregime dupa carte sau dupa intreaga serie A song of ice and fire? (Ma refer la toate cele 5 carti).
Am cartile Game of Thrones, care au venit in numar de 2 volume. Am citit cam 120 de pagini, dar nu am depasit cu actiunea nici macar primul episod din serial. Cum e posibil asa ceva?
Repet, Dupa care carti(carti) este facut serialul Game of Thrones?
P.S.: Ar trebui sa citesc cartea si dupa sa vad serialul?
Astpet raspunsurile voastre cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Este făcut după întreaga serie, dar unele scene sau personaje lipsesc din serial, iar unele scene din serial nu apar în carte. Serialul e inspirat de seria Cântec de gheaţă şi foc, destul de fidel, însă nu identic. Iar sezonul 6 deja a depăşit cele 5 cărţi. Mai urmează 2 cărţi, dar nu ştim sigur când, a 6-a probabil în 2017, iar serialul este posibil să se termine înainte ca ultima carte să fie publicată.
Eu aş zice să vezi cele 6 sezoane, iar apoi să te apuci de cărţi.

| iliesbogdan explică (pentru J0B0MAT):

Un link? Pe cinemagia?

6 răspunsuri:
| Ana9999 a răspuns:

Nu am citit cartea, dar am inteles de la cei care au citit ca are mult mai multe detalii, iar unele personaje aparute in carte nu apar si in serial. Serialul e inspirat din carti, insa nu identic, are destul de multe modificari, as putea da niste exemple, dar nu vreau sa dau spoilere laughing

| iliesbogdan explică (pentru Ana9999):

Deci este facut dupa toate cele 5 carti sau doar dupa Game of Thrones?

| Ana9999 a răspuns (pentru iliesbogdan):

Filmul este inspirat dupa toata seria "A song of ice and fire".

| dora784500 a răspuns:

Serialul este făcut după întreaga serie, însă cărțile au mult mai multe detalii și sunt mult mai lungi. Ca întotdeauna, adaptarea cinematografică nu poate respecta cu fidelitate cartea. Spre exemplu, primul sezon se termină cu moartea lui Ned Stark (din câte am înțeles) însă cartea mai continuă după aceea.

Singurul sezon care nu e inspirat din carte este al șaselea.