| calinx a întrebat:

Ma uit la un serial game of thrones care este facut dupa o carte a song of fire and ice. sa citesc cartea sau imi va strica toata povestea serialului? (va rog fara spoilere)

5 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Citeşte-o, că până publică ăştia episoadele ţi se acreşte...
Din câte am înţeles(nu m-am apucat să le citesc încă, am văzut doar un sezon din serial) se respectă în mare scenariul, dar mai sunt mici scăpări. Teoretic, îţi va strica intriga serialului, da' cartea e mereu mai bună ca serialul aşa că ar fi de preferat să citeşti cartea înainte să vezi serialul, ca să nu-ţi ruineze intriga cărţii.

| Raven a răspuns:

George R R Martin a colaborat si la scrierea scenariului asa ca serialul urmareste firul cartii.Pe blogul Nemira fanii cartii erau incantati de serial si invers.Mie mi se pare ca e o adevarata placere sa vezi o adaptare cinematografica buna\corecta a unei carti care ti-a placut, cum a fost cu Stapanul inelelor.Mai rau e cand ceea ce vezi nu se potriveste cu ceea ce ai citit, cand filmul nu se ridica la inaltimea romanului, atunci te simti tradat.GenOm are dreptate, ar trebui s-o citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serialul e făcut după carte și, din câte am înțeles, se respectă destul de bine acțiunea închipuită de George R.R. Martin. Deci da. Nu înțeleg, însă, cu ce te încurcă, ai de gând să aștepți boabele ăstora, cu 10 episoade pe sezon, în loc să citești cărțile, folosindu-te de propria imaginație și apoi să urmărești în continuare și adaptarea video?
Song of fire e o întreagă serie, care, până în prezent, consistă în 5 cărți și autorul are plănuit să lungească saga până la a 7-a carte. Ultima carte din serie a fost lansată în 2011, și se numește The winds of winter. Numele serialului e așijderea celui al primului volum al seriei, Game of thrones.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Se numeste A Dance With Dragons, coane, The Winds of Winter e planuita sa fie a sasea carte.Si,nu uita,"Winter is Coming". Cartea are in plus articolu "A" la inceputul titlului, care n-ar fi dat bine si in serial.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Da, n-are flow dacă-i mai pui și articolul...laughing Decizie luată pe considerente pur comerciale.