| CataAndreea99 a întrebat:

Trebuie sa citesc la romana toate panzele sus de Anton pan si ca sa imi fie mai usor m-am gandit sa citesc rezumatul la fiecare volum dar nu stiu sigur cate volume are cine imi zice ii dau funtitza!

Răspuns Câştigător
| AndreeaP99 a răspuns:

Nui adevaratmbele volume... apropo avem de citit toate panzele sus dar de radu tudoranlaughing are 2 volumewinking

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Domnişoară, matale chiar glumeşti...
Chiar dacă ai vrea să faci un efort, în următorii 10 ani, nu cred că vei găsi această carte,"Toate pînzele sus", scrisă de Anton Pan.
Nu se mai editează şi toţi editorii din România au făcut o înţelegere scrisă să nu o mai publice.
Eu cînd am citit-o, prin copilăria mea, avea vreo 600 de pagini, numai volulul I... că pe următoarele nu le mai ştiu.
Autorul era un oarecare, nu-i mai reţin numele, ştiu doar că era frate cu unul Geo Bogza.
Şi apoi, s-ar putea nici să nu-ţi placă, era vorba de nişte turci, cu unul rău, pe care-l chema Spînu, cu un beţiv, Martin Strickland, care bea numai whiski, şi cu un afurisit de bucătar turc, care i-a turnat urină în sticla de whiski. Şi încă despre un pictor cam nebun oleacă, ( am mai citit eu despre unul odată) care ţinea morţiş să organizeze el o expoziţie într-o mansardă şi pe o terasă unde vecinii din bloc îşi uscau rufele, şi de aia şi titlul "Toate pînzele sus".
Cît despre Anton Pan, literatura română îi consemnează numele de familie ca fiind PANN. Din nefericire el a murit la 2 noiembrie 1854, la Bucureşti, mai înainte ca în anii 1862- 1863 să se scrie primul roman oficial al literaturii române. Ceva despre nişte şoreci şi o pisică.
Îţi las matale plăcerea să ne spui numele autorului şi titlul acesti roman. Trebuie să le ştii, nu se poate!
Mi-a făcut mare plăcere să îţi pot da acest răspuns.