| CbtRaduRO a întrebat:

Spuneti-mi și mie niște seriale bune pe netflix.Nu contează genul, doar să îmi spune.ți putin povestea

Răspuns Câştigător
| User23434 a răspuns:

Mai întâi o să-ți scriu cele pe care le-am văzut și apoi câteva sugestii pe care le-am primit eu(sunt în lista așteptând sa fie vizionate și toate au concordanta în jur de 90%, deci merita).
Narcos-de abia ce m-am apucat de el, merita văzut. E vorba de Pablo Escobar, baronul drogurilor, și despre cum si-a ridicat imperiul de miliarde.
Sex Education-in principal, e făcut pentru educarea generațiilor tinere, intr-un mod subtil, printr-un serial. E vorba de un pusti a cărui mama e ceva psiholog, aceasta are un prieten gay, și este îndrăgostit de o tipa pe numa Maeve. Pe parcurs ajunge sa consoleze elevii liceului, în legătură cu problemele lor sexuale, fiind un fel de psiholog, căutând soluții.
Punisher-Frank Castle e un fost pușcaș marin, care pe parcursul serialului își razbuna copiii și soția ucisa(din cauza ca s-a încheiat parteneriatul Netflix-Marvel, serialul nu mai continua broken heart)
La casa de papel-cred ca ai auzit de el, și nu mai este nevoie sa-l dezbat
The end of the *** world-James credea ca este prihopat și avea de gând sa-si ucidă prietena. Pe parcurs a realizat ca nu este, și s-a îndrăgostit de ea... A ieșit și un sezon nou, merita văzut.
Prison Break-Michael intra intenționat in pușcărie pentru a-și ajuta fratele care este condamnat la moarte sa evadeze. Pe parcurs vor fi mai multe evadări, și povestea se "ramifica".
Zorii apocalipsei-În mijlocul apocalipsei, în care adulții au devenit un fel de zombie si copiii nu, Josh își cauta iubita... Mai mult nu spun, dar sfârșitul a lăsat loc pentru încă un sezon.
Astea sunt TOP pentru mine. Acum îți voi mai scrie câteva interesante.
Peaky Blinders
Riverdale
Vikings
Lunetistul
El Chapo
Vara întunecată
Vizavi
Breaking bad
Easy
Stranger things
Spartacus
Black mirror
Bright
Grimm
Friends
Gotham
Tehnici personale de supraviețuire
iZombie
Orange is the new black
Societatea
Daredevil
Dragoste, moarte+roboti.
Spor la vizionat

4 răspunsuri:
| BansheeisGreat a răspuns:

The Punisher - Fostul pușcaș marin Frank Castle (Jon Bernthal) duce viață liniștită pe drum atunci când ajunge să se implice în tentativa de crimă a unei adolescente (Giorgia Whigham). Pe măsură ce este atras în misterul din jurul ei și al celor care vor să afle informațiile deținute de ea, Castle ajunge să fie urmărit din nou de o serie de dușmani mai noi sau mai vechi. Toate acestea îl forțează să decidă dacă ar trebui să își accepte destinul și să își trăiască viața ca The Punisher

The End of The F**king World - În acest serial plin de umor negru un psihopat în devenire și o rebelă dornică de aventură pornesc într-o călătorie cu ghinion.

Stranger Things - Într-un orășel mic, unde toată lumea se cunoaște personal, un incident ciudat lansează un lanț de evenimente ce conduc la dispariția unui copil. Agenții guvernamentale secrete și forțe supranaturale întunecate, aparent răuvoitoare, ajung în oraș, în timp ce câțiva localnici încep să înțeleagă că există ceva înfricoșător în orașul lor pașnic.

La casa de papel - Opt hoți iau ostatici și se baricadează în trezoreria regală spaniolă încercând să manipuleze poliția pentru a-și pune în aplicare planul gândit de un geniu criminal.

Peaky Blinders - Thomas continuă să se întâlnească cu Grace, barmaniță la pub-ul Garrison, fără să știe că ea a fost pusă de Campbell pentru a-i spiona activitățile. La un târg de țară din afara orașului, Thomas întră în luptă cu familia Lee, o familie violent de călători, care îi trimite mai târziu un glonț cu numele său pe el, oferindu-i un alt adversar, alături de Billy Kimber. Campbell

Narcos - Serialul de la Netflix este povestea adevărată a expansiunii și a creșterii influenței cartelurilor drogurilor în lume și de asemenea a eforturilor autorităților de a le ține piept în cadrul unui conflict sângeros.

Serialul surprinde numeroasele forțe implicate în lupta antidrog - sistemul judiciar, poliția, factorul politic, armata, societatea civilă - și luptele pentru controlul cocainei, una dintre cele mai prețioase mărfuri din lume.

13 Reasons Why - Filmul, bazat pe romanul cu acelasi nume al lui Jay Asher, vorbeste despre o adolescenta de 17 ani care se sinucide. Inainte de a-si pune capat zilelor, ea inregistreaza 13 casete audio in care descrie motivele care au dus-o catre tragica decizie. Casetele sunt adresate catre 13 persoane, in general colegi de liceu, si aduc la lumina diverse aspecte legate de relatia deficitara cu acesti oameni.

| Flory21m a răspuns:

Ma mamaie uita-te la Lucifer, dar vezi ca este cu demoni

| iamprettybored a răspuns:

Dark. E în germană originalul, dar pe Netflix găsești atât cu dublare, cât și cu subtitrare în engleză sau subtitrare în română.
Acțiunea are loc într-un orășel din Germania, cumva uitat de lume, în care s-au tot întâmplat de-a lungul timpului lucruri ciudate, printre care dispariția unor persoane. Serialul se centrează în jurul ideii de călătorie în timp abordată destul de științific zic eu, având legătură cu ciclurile de 33 de ani ale sistemului solar și lunii. Serialul prezintă poveștile mai multor generații în perioade de timp diferite, tineri și bătrâni. Toți și totul este cumva interconectat și adevărul îl afli treptat, e un serial care te ține în suspans până în ultima clipă.

| Simpatic a răspuns (pentru Flory21m):

Ce recomandati cand ne uitam la filme cu demoni?
Cruciulite, usturoi la gat si eventual apa sfintita?