| sopranaCadaverica a întrebat:

Sper sa fie cineva aici care ma poate ajuta cu un raspuns. E vorba de un film (englezesc) al carui titlu nu mi-l amintesc. Continea insa cuvantul "love" in titlul original si povestea se intampla cam pe la inceputul secolului XX daca nu ma insel, despre un scriitor (purta ochelari, chelie, era inalt si de moda veche) homosexual, inteligent, care intalneste o pictorita virgina la 20 si ceva-30 de ani (avea parul scurt, blonda, inalta), la fel de interesanta si culta - acestia se displac la inceput, au opinii diferite, ea e misandra, nu isi doreste sa-si piarda virginitatea dar pe parcurs ei ajung sa se indrageasca, au o relatie speciala, dorm impreuna dar nu savarsesc un act sexual, relatia e mai mult intelectuala.
Pe parcurs ea devine o alta, o femeie senzuala si cu un apetit sexual crescut, iubeste si alti barbati, continua ciudata relatie cu individul, poarta discutii profunde, dorm in acelasi pat, sustinand ca iubirea ei pentru el e diferita, deosebita, dezinteresata desi amandoi sunt in imposibilitatea de a se iubi total, fidel. Si el la randul sau se indragosteste de un baiat foarte tanar, iar pictorita devine geloasa. In timp, cuplul (homosexualul si femeia) se imprieteneste cu un tip blond, de care pictorita se va indragosti...
Intelectualul moare la un moment dat, si stiu ca tipa e devastata, pierduta, realizand cat de important era el in viata sa.
Va rog, am nevoie de titlu neaparat! big grin

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Poate iti amintesti titlul sau recunosti personajul de pe coperta din lista de mai jos:
https://www.ranker.com/list/best-movies-with-love-in-the-title/ranker-film

| sopranaCadaverica explică:

Multumesc de sugestie, @dannyel86, insa am putut face singurica, in sfarsit, un efort de memorie supraomenesc si mi l-am amintit. Vi-l las si voua in caz ca v-a atras descrierea, aproape povestirea filmului de care-am intrebat. laughing Si da, confundasem, nu era nici un,, love'' in titlu...
Carrington (1995).

| floresdemayo a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Era mai ok dacă spuneai că era bărbos, decât chel. ))
Nu aș fi recunoscut filmul, eu m-am gândit la alte două variante.
Words and Pictures (2013), Elegy (2008)

| sopranaCadaverica explică (pentru floresdemayo):

Da, mereu aveam in minte, imi statea pe deget sa scriu, hihi. Ca si cand,, chel'' avea o,, prelungire'' pentru barbos. Merci de filme, se pare ca au tematici asemanatoare.

| dannyel86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Firul narativ chiar mi se pare interesant. happy E mai complicat cand cauti "mama", in loc de "tata", intelegi ce spun? laughing Nu e vina noastra ca avem memoria scurta (si mie mi se intampla), esential e faptul ca ti-ai amintit titlul filmului cautat.winking