| dima1996marius a întrebat:

Stiti cumva un film despre al doilea razboi mondial prezentat din opinia armatei germane? gen stalingrad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Misfit Brigade/Wheels of Terror.
e o ecranizare reusita a cartii lui Sven Hassel - Blindatele mortii. O sa-ti placa, e gen Stalingrad.
Ar mai fi Valkyrie cu Tom Cruise, despre atentatul impotriva lui Hitler.
Pianistul e iar un film frumos, a luat si Oscarul, despre soarta evreilor din ghetoul din Varsovia, si interactiunea unui evreu cu un ofiter Wermacht.
Personal mi-a placut extraordinar filmul lui Guillermo del Toro - Pan's Labyrinth, despre o fata si tatal ei vitreg, un nazist in lupta de guerilla cu partizanii.
Si renumitul Nimic nou pe frontul de vest merita sa il vezi, dar si mai mult merita sa citesti cartea. La fel merita toate cartile lui Sven Hassel, de la Gestapo la Monte Cassino, sunt mai bune decat filmele.
PS. Era sa uit. Film nou: The way back - despre prizonieri de razboi care scapa din gulagul siberian, sau mai vechiul "As far as my feet will carry me", jos palaria!

| dima1996marius explică (pentru anonim_4396):

Am citit cateva carti de sven si am vazut si the misfit brigade si valkyrie dar celelalte nu le-am vazut, multumesc frumos pentru sugestiihappy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nota: the way back este despre prizonieri - fosti ofiteri polonezi, nu germani. As long as... este insa despre un prizonier neamt.
Pana la urma nici nu conteaza, ambele sunt extraordinare ca filme.

| NonEinstein a răspuns:

Hitler-The raise of devil. O sa iti placa foarte mult!