| anonim_4396 a întrebat:

Stiti un serial(de preferinta scurt,cele lungi isi pierd firul narativ pe parcurs) sau o animatie chiar(tot serial),care sa aiba personaje putine si bine conturate,si sa se bazeze strict sau aproape in totalitate, doar pe sentimentele si trairile lor? Ceva mai dark(nu horor)un straniu, in care 2 sau 3 personaje sa treaca printr-o aventura spirituala,in care sa se intalneasca cu multe tipologi diferite de oameni,si sa interactioneze cu ei,cautand salvarea,si pana la urma rezolvandusi ei insusi probleme personale,in urma intamplarilor din aventura lor? Si sa aiba si un personaj negativ, misterios,intunecat,care sa nu se arate dar sa stii ca e acolo.Un personaj viclean,care se foloseste de slabiciunile de caracter ale oamenilor pentru a i manipula in scopuri propii,care sa se joace cu psihicul si sufletul personajelor,iar personajele principale,sa fie blocate in,,jocul,, lui,cautand scapare,si ajutand pe parcurs alte personaje sa,,evadeze,,? Si mai ales un final,,deep,,care sa iti dea o invatatura de minte,sa te atentioneze de un lucru gresit pe care probabil multi il facem in viata, ceva care sa te puna pe ganduri cateva min, ore.

5 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Wayward Pines (2015/o miniserie f.interesantă) apoi Harper's Island, Persons Unknown, Remember Me (2014) tot miniserii.

| Sn4k3 a răspuns:

Ar fi tare sa fie un serial fix cum ai zis tu acum. Uite doua seriale care mi-au placut si sunt ceva de genul asta : Supernatural (e lung, dar ramane la fel de frumos ) si Reaper ( asta e mai scurt, are 2 sezoane). Eu am invatat niste chestii din ele. Sper sa-ti placa. Vizionare placuta!

| Drăghici_George_1996 a răspuns:

Dracula (2013)- are un sezon (dar aici este vorba mai mult de razbunare)
Da vinci's demons-asta se potriveste cel mai bine descrieri tale
Star crossed- 1 sezon (asta e de dragoste)
The strain-2 sez merita vizionat
Continuum chiar daca are 3 sezoane nu da impresia ca isi pierde firul narativ.

| AnonymGirl a răspuns:

Imi vin in minte niste anime-uri.
-Monster http://myanimelist.net/anime/19/Monste
Chiar daca este un pic lung, mi s-a parut foarte interesant si personajul negativ se potriveste cu descrierea ta. Celelate personaje sunt si ele foate bine conturate. Iti sugerez sa il incerci.

-Revolutionary girl Utena http://myanimelist.net/anime/440/Shoujo_Kakumei_Utena
Nu stiu daca e genul tau, actiunea e un pic ciudata si abstracta, dar personajele sunt complexe.

| miruna124 a răspuns:

The Carrie Diaries (e de dragoste)