| anonim_4396 a întrebat:

Sunt si eu in cautarea unor filme, cu o tema nemaintalnita in alte filme, sau care vin cu ceva unic, cu o premiera in scenariu, cu ceva aparte.

dau cateva exemple de astfel de filme, ca sa va dati seama despre ce vorbesc.

http://www.imdb.com/title/tt0446029/?ref_=nv_sr_1

(povestea este prezentata si conceputa ca design dupa jocurile acelea video vechi)

http://www.imdb.com/title/tt0420223/?ref_=nm_flmg_act_54

(personajul principal este urmarit de un narator numai de el auzit, un narator care ii descrie viata fix cum si-o desfasoara)

http://www.imdb.com/title/tt2756032/?ref_=nv_sr_1

(aici nu vreau sa dau spoiler, dar personal, ideea filmului nu am mai intalnit-o in alte filme, dezbate subiectul dragostei din alt punct de vedere, vine in scena o tema S/F bizara)

Sper sa mi se recomande totusi filme pe care nu le-am mai vazut.

9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Fiecare film e unic in felul lui.
Vezi Memento - Firul narativ merge atat in directia trecut->viitor cat si invers
Mr Nobody - Un film foarte interesant, nu-ti dau spoilere.
Filmele astea le intelegi mai greu, dar daca le intelegi o sa-ti placa. Dupa ce le-ai vazut, daca mai vrei si altele iti mai recomand. happy

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Nu, fiecare film nu e unic in felul lui, tocmai am explicat la ce ma refer.

logic ca le-am vazut.
mai si indraznesti sa-mi spui tu MIE ca le inteleg mai greu.

nu mai vreau sa-mi recomanzi nimic, oricum nu-mi ziceai nimic nou.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Si doua pietre sunt unice in felul lor, majoritatea lucrurilor sunt unice, cum sa zici ca doua filme diferite nu sunt. Si un remake e unic pe langa filmul original. Si hunger games si insurgent sunt unice, chiar daca in esenta sunt acelasi film.
Uita-te la Hardcore Henry si nu te mai crede buricul pamantului.

| syd a răspuns:

Http://www.imdb.com/title/tt2278388/
http://www.imdb.com/title/tt0120601/
http://www.imdb.com/title/tt0137523/
http://www.imdb.com/title/tt0110912/

pe astea probabil le-ai vazut, dar nu pot sa ma gandesc la altele care mi-au dat impresia de unicitate

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Doar being john malkovich e nevazut, dar e pe lista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dogville (2003)
Stalker (79')
Eyes Wide Shut (99')
The Game (97')
Parfume: The Story of a Murderer (2006)
K-PAX (2001)
The Jacket (2005)
eXistenZ (99')
Amelie (2001)
The Truman Show (98')
The Machinist (2004)
Secret Window (2004)... gata, ca fac scurta la deget
P.S. si eu recomand In mintea lui John Malkovich.

| sopranaCadaverica a răspuns:

The Last Will and Testament of Rosalinda Leigh, The Devil s Advocate, The Little Girl Who Lives Down the Lane, Mary Reilly, Quills, Everlasting moments, The others, The turn of the screw, The Omen, The Church.

| g4mma a răspuns:

Exam 2009
Coherence 2013
Powder 1995
Equillibrium 2002
The Truman Show 1998
The Divide 2011
The Prestige 2006
Source Code 2011
The Butterfly Effect 2004
Mindhunters 2004
Predestination 2014
The 13th floor 1999
The Matrix 1, 2, 3
Deja Vu 2006
Cam de astea imi amintesc