| Gaby227 a întrebat:

Sunt un amator de filme, dar imi plac filmele psihologice, vechi si filosofice.
imi puteti recomanda niste filme. as dori sa fie despre gen un scriitor sau filosof, dare sta asa retras si gandeste si observa si se intreaba tot felul de lucruri etc.
dau funda.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Secret window, e exact ce ceri.
Si Total Eclipse ce ti s-a recomandat.
Poti citi si Cel mai iubit dintre pamanteni sau romanul adolescentului miop, sunt pe tema data de tine.

| faramatania a răspuns:

Misery (1990)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un film despre Verlaine și Rimbaud, unii dintre cei mai cunoscuți poeți homosexuali ai omenirii:
Total Eclipse (1995) unul din primele roluri mari ale lui DiCaprio.
Nu știu filme despre filosofi, sau nu-mi vin în minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1408,foarte bun filmul.

| Avaricum a răspuns:

The shining big grin - bonus pentru protagonist scriitor.
Eyes wide shut
A clockwork Orange
2001 a space odysey

| anonim_4396 a răspuns (pentru Avaricum):

Alea-s filme după cărți, nu despre scriitor, cum s-a cerut în întrebare. laughing
The Shining are și un - din partea mea, Kubrick schimbă finalul, în cartea lui Stephen King finalul era total diferit.

| Avaricum a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce daca? Filmul tot bun e

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Psih. 12 angry men.