| RyAngel a întrebat:

TPU daca la filmul Instrumente Mortale la Cinema city scrie avanpremiera ce inseamna? Nu e tot, sau ce?

2 răspunsuri:
| TofanCristi a răspuns:

Avanpremiera vine din franceza- avant premiere- inaintea premierei; este o repetitie a unui spectacol pe care o vad doar specialistii inainte de prima data cand este dat publicului sa il vada; sper ca ai inteles ce vreau sa zic;

| florescu2codrina2002 a răspuns:

Avanpremiera inseamna o repetitie generala la un film sau spectacol, in cazul tau film. avanpremierease face inaintea premierii si este o reprezentatie pentru critici personalitati, etc.