| KagomeSan a întrebat:

Va plac anime-urile? Eu le ador. urmaresc multe (Fairy Tail,Death Note, Ao no Exorcist,K-Project,Kotoura-san,Naruto,Naruto Shippuden,One Piece, Inuyasha etc...).
Imi mai recomandati ceva?

4 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Daca imi plac anime-urile, hmm... asta este lista mea de anime-uri vizionate http://myanimelist.net/animelist/ryuu_ro Ce spui, imi plac anime-urile? :P

Ok, sa revin la subiect.

* "Tokyo Magnitude 8.0" - Anime-ul a aparut in anul 2009, avand la baza un proiect ce estima ca sunt 70% sanse ca Tokyo-ul sa fie lovit de un cutremur de 7 grade richter, in urmatorii 30 de ani. Iar anul 2011 Japonia a fost lovita de un cutremur de 9 grade (epicentrul regiunea Tohoku).
Descriere anime: "Mirai, o elevă în şcoala generală, merge pe insula artificială din Tokyo, Odaiba, la o expoziţie de roboţi, împreună cu fratele ei, Yuuki, la începutul vacanţei de vară. Un cutremur puternic, înregistrat cu 8.0 grade pe scara JMA (Japan Meteorological Agency), a pornit de la o groapă abisală, făcând ca vestitul Turn din Tokyo şi Podul Curcubeu să se clatine şi să cadă, peisajul Tokyo-ului fiind schimbat în câteva secunde. Cu ajutorul unei motocicliste curiere, Mari, pe care au întâlnit-o în Odaiba, Mirai şi Yuuki se luptă să ajungă înapoi la casa lor, Setagaya, din vestul Tokyo-ului."

* "Bakuman" - "Akito Takagi, un student foarte bun, descoperă că Moritaka Mashiro desenează uimitor. Akito Takagi încearcă să-l convingă pe Moritaka să lucreze împreună la manga, unul având creierul şi celălalt talentul. După mai multe încercări, Takagi îl convinge pe Mashiro să i se alăture. Takagi, cu isteţimea lui, speră să devină un mangaka de mare succes, iar Mashiro, cu talentul său înnăscut, speră să se căsătorească cu o fată foarte frumoasă, pe nume Azuki Miho."

* "Sakamichi no Apollon" - "Din cauza situaţiei financiare a tatălui său, bobocul Kaoru Nishimi se mută singur din Yokosuka în Kyushu pentru a locui cu nişte rude. Până atunci, Kaoru fusese un onorabil student care avea obiceiul să păstreze totul pentru el, dar s-a schimbat după ce l-a cunoscut pe „băiatul rău" Sentaro Kawabuchi. Datorită influenţei colegului său, Kaoru simte o atracţie către jazz şi îşi găseşte primul prieten. De asemenea, el învăţă şi cât de distractiv poate fi să cânţi ceva alături de o persoană apropiată."

* "Planetes" - "Actiunea are loc in anul 2075, omenirea a ajuns la un punct cand calatoriile intre pamant, luna si statii spatiale au devenit ceva obiujnuit. Totusi, acest progres tehnologic a dat nastere si altor probleme de care oamenii inainte nu se preocupau, una din ele fiind gunoiul, ramasitele din spatiu care orbiteaza in jurul pamantului la viteze de kilometri pe secunda si pot cauza grave probleme si chiar accidente catastrofice statiilor spatiale, satelitilor artificiali si navelor spatiale.
Anime spune povestea si modul de viata in spatiu al unei echipe de oameni care fac parte din sectiunea de colectare a deseurilor spatiale "Technora's Debris Collecting", locuiesc si lucreaza in spatiu. Personajele principale sunt: Hachirota Hoshino (zis "Hachimaki") a caarui dorinta este sa-si cumpere o nava spatiala, si Ai Tanabe, o fata nou venita in grup.
In munca lor de curatare a orbitei de diferitele ramasite vor infrunta de multe ori situatii periculoase iar pe parcurs intre ei se va lega o relatie speciala."

Vizionare placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma mir ca la bleach nu te uiti, ti-l recomand. fata de naruto are mai multa actiune. la naruto te uiti pentru poveste, bleach....pentru multele batalii

| marciana a răspuns:

Kaze no stigma
Rurouni kenshin
Otome youkai zakuro
Angel beats
Soul Eater
Sword Art Online
Kamikaze Kaitou Jeanne
Magic Knight Rayearth
Sukitte Ii na eu
Shakugan no shana
D.Gray-man
Full moon wo sagashite
Zero no tsukaiama
Karin
Fruit basket
Nana
Ouran High School Host Club
RomeoxJuliet

| MarianGabbe a răspuns:

Blake!?