| miruna12345678 a întrebat:

Va plac muzica si filmele vechi sau cele noi? Vedeti, simtiti o diferenta intre generatii?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le ascult, vizionez pe ambele. Logic că există diferențe.

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Îmi plac ambele.Sunt diferențe evident, timpuri diferite, stiluri diferite. Tehnologia e cea care a influențat cel mai mult, la filme sunt folosite mult efectele speciale, iar la muzică cele electronice și la ambele multă prelucrare.

| gabicoo a răspuns:

Eu ascult muzica generației mele. Atunci cântăreții aveau talent, voce și le foloseau. Acum au computere.

| Hyperion7 a răspuns:

Mie îmi plac cel mai mult cele vechi, pentru că, eu unul le asemui cu vinul, cu cat mai vechi, cu atât mai bune, dar ascult și pe cele noi și îmi provoacă nostalgie când văd că timpul a trecut și ele încă sună bine big grin

| ReddY25 a răspuns:

Da,sunt diferențe colosale

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Mie îmi plac câteva filme și câteva piese, răspândite în timp. Deși mă uit cu plăcere la foarte multe filme nu aș putea zice că dintre cele mai importante pentru mine ar fi noi sau vechi. La fel și când vine vorba de muzică.

Bineînțeles că există o diferență între generații atunci când vine vorba de estetică. Se schimbă până la urmă gusturile, cât și tehnica de producție. Un film Marvel era o imposibilitate tehnica acum 50 de ani.

Dar sunt și foarte multe chestii care rămân constante. La bază toate au un set restrâns de mesaje și de idei. Fără acestea nu ar mai exista o structură coerentă și inteligibilă.

Dacă îți place istoria artei avangardiste atunci ai să vezi că unii artiști au încercat să schimbe din acea structură de bază, dar rezultatul a fost ceva extrem de pocit - disturbing și urât.

Deși fundamentul acestor forme de artă a rămas mai mult sau mai puțin la fel de a lungul timpului, mesajele de suprafață s au schimbat dramatic. Aici am putea face o analiză culturală, dar ar fi una extrem de lungă și detaliată.

Însă avem în prezent câteva curente destul de interesante. Unul s-ar incadra în "hedonismul primitiv vinde bine" al doilea fiind "folosim statistica și studiile de piață pentru a realiza un colaj care va vinde bine".

Aceste două curente reflectă într un mod interesant societatea contemporană. Dar na, ncsf