| AirănMeidăn a întrebat:

Vazusem un film acum 3-4-5 ani pe TVR1 pe la 11, 12 seara. Era vorba despre o familie de 3 peste care intrasera 2 tipi si i-au tinut ostatici, pareau psihopati. Incepusera sa o agreseze sexual pe mama din cate imi amintesc. Mai mult nu mai stiu
Daca m-ati putea ajuta cu numele filmului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala de haneke
funny games

| AirănMeidăn explică (pentru anonim_4396):

da da dadad

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da, daaaa... M-ai făcut să-l văd ieri. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De ce? de ce?laughing mie inca mi se pare sick. am avut un coleg de apartament cam la fel, isi luase un pistol cu bile de plastic care tragea de la vreo 30 de metri. desi eram destul de distanti incercam sa ii explic ca nu are voie sa ne impuste pisica cu el ca sa nu-i dau totodata idei sa traga in mine

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Greu e cu sadicii. laughing

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Vezi că Funny Games are 2 versiuni, una nemțească, originală (1997) și una americană (2007), ambele în regia lui Haneke. Nu știu pe care ai văzut-o tu, dar poate vrei s-o încerci și pe ailaltă.

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Da, ştiu. Am ales-o pe moment pe cea din 1997, dar am văzut câteva secvenţe şi a celei din 2007.

Tu le-ai văzut pe amândouă? Care ţi s-a părut mai reuşită? Sau care e acel "altfel" care le diferenţiază, în afară de actori?

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

E același film în limbi diferite și actori diferiți. Atmosfera rămâne cam aceeași, Haneke a avut grijă de asta. Practic, al doilea e o copie fidelă a primului. Ca atingere a scopului, cea de etalare a răului pur, cred că primul este mai reușit, dar nu cu mult. Actorii germani au făcut o treabă foarte bună.

Dar... mie nu mi-au plăcut filmele happy M-au plictisit ambele. Așteptam mai mult, mai ales fiindcă-s fan al filmelor de tip „home invasion" și ăsta e considerat un clasic al sub-genului, dar m-a dezamăgit originalul când l-am văzut. Remake-ul l-am urmărit să văd dacă se schimbă ceva, dar, cum am spus, e același film. Diferența (destul de mare) de notă și apreciere o pun mai degrabă pe puritanismul ăla fixist - „the original is better" - decât pe calitatea celor două versiuni în sine.

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Ok, mersi.

Mie una, ştii ce mi-a plăcut la el? Acele fine ironii, frânturi de umor negru, amuzamentul regizorulului pe seama ipocriziei umane, naturii umane, reacţiile personajelor, părinţilor în mod deosebit... Mi s-a părut a fi mai degrabă o comedie fină, decât un horror, chiar dacă una plină de sadism extrem, consecinţele căruia nu ar trebui să fie tocmai amuzante, însă de sub mâna lui Haneke au ieşit chiar foarte haioase, un fel de umor englezesc.

| AirănMeidăn explică (pentru NOname):

incearca American Psycho daca spui ca ti-au placut aspectele alea

| NOname a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Bun, bun...
Deşi... după trailer pare a avea un umor mai evident şi deşi e ok şi el, prefer mai mult cel ceva mai greu citibil, aproape insesizabil, fin, neevident (în genul acesta de filme cel puţin). Dar oricum o să mă uit, mersi, AirănMeidăn.

| AirănMeidăn explică (pentru NOname):

cu placere, NOname

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Daca vrei un film neevident uita-te la ''Fire walk with me''.

| NOname a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Twin Peaks?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Ala e serialul. ''Fire walk with me'' e filmul facut dupa serial.

| NOname a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Îmi poţi da link-ul (cu trailer, ceva)? Nu-l găsesc.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

N-are un trailer in adevaratul sens al cuvantului, ar strica tot.

| NOname a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Dacă e de negăsit online (sau mai nou pe facebook), înseamnă că nu există. laughing

| NOname a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, probabil el e, că altul nu-i.
http://www.imdb.com/title/tt0105665/
Apropo, tocmai l-am terminat. :)) E ciudăţel şi fain.

| NOname a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Am revăzut zilele trecute şi American Psycho. Mersi.

| AirănMeidăn explică (pentru NOname):

n-ai pentru ce

| NOname a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Ba. tongue