| Inventator a întrebat:

AENTIE DAU FUNDA! am nevoie de ajutor! cand am taiat un iepure astazi am gasit pe ficatul lui nist broboane albe, ficatul marit dar iepurele nu parea sa aiba nimic cand era viu. Eu am citit despre aceasta boala dar nu stiu din ce cauza se formeaza(nici numle bolii). intrebarea mea este: ce sa fac si daca se poate manca carnea iepurelui

9 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Asta se intampla cand omori animale, le mananci si te imbolnavesti, sau mai rau, mori. nu mai mancati mortaciuni!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mergi cu el la veterinar daca ai dubii, dar daca stii ce a mancat nu-ti fa probleme, nu mananci ficatul si copnsumi ce ramane

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Nu doamne fereste nu manca.E o boala care se face si la gaini lafel.bobite mici albe inconjurate de o membrana transparenta.

| mihaibrad a răspuns:

E semn ca nu ar mai trebui sa sacrifici niste animalute asa simpatice precum sunt iepurii
crede-ma, e scris in stele

| Inventator explică (pentru mihaibrad):

Si u esti mai p***st de cat prevede legea

| mihaibrad a răspuns (pentru Inventator):

Atat te duce capu, atata poti
stii, un nene intelept spunea odata ca e sadism sa le explici CAT sunt de idioti/nefericiti oamenilor agresivi : fii bland cu ei.
sunt

| Raluuuca89 a răspuns:

Poate fi din cauza unui parazit. In musculatura nu avea? Uita-te bine! de asemenea te poti uita si in intestine sa vezi daca observi ceva. In principiu daca fierbi carnea bine sau o prajesti bine(nu in sange cum se spune) e ok. Iepurele era al tau?

| Inventator explică (pentru Raluuuca89):

Da iepurele era al meu...si boala se numeste coccidoza dar nu stiu ce sa fac cu el sa il arunc sau sa il mananc

| Raluuuca89 a răspuns (pentru Inventator):

Este o parazitoza din cate am citit o poti manca dar preparata bine, elementul infestant se elimina prin fecale. Daca mai ai alti iepuri sa stii ca ar trebui sa ii deparazitezi, se pune in apa de baut.