| Fumiko a întrebat:

Ai voie sa speli cu apa si sapun un porcusor de guineea?

2 răspunsuri:
| Ada78 a răspuns:

Nu ma prea pricep dar cred ca ar gi mai bine sa nu folosesti si sapun.Eu mi-am sters hamsterul cu un servetel umed si sa il stropesc cu apa dar apoi a inceput sa ii miroasa blana.Mai bine folosesti si tu prima oara un servetel umed. Dupa scrie aici ce s-a intamplat.

| Mihaelaa212228 a răspuns:

Buna, am avut si eu porcusor de guineea. insa baita nu se recomanda, maxim doua bai pe an sunt suficiente pentru aceste animalule, vara cand este foarte cald sau daca blanita s-a murdarit foarte tare. In acest caz poti folositi un sampon cat mai neagresiv pentru piele de exemplu un PH7, incearca sa eviti sa-l stropesti in zona fetei si usuca-l bine cu un prosop micuț pentru ca porcusorii sunt foarte sensibili la curent sau frig. Si incearva apoi sa-l incalzesti in brate pana cand blanita se usuca