| biwltyad a întrebat:

Ajutoor TPU! Stau la etajul patru, iar la geam in bucatarie am un cuib de lastuni (randunele), iar azi, pisica mea alerga o pasare prin dormitor, a prins-o, iar cand am reusit sa o scot din botul lui era prea tarziu sad
Posibil, sau chiar aproape sigur ca prada pisicii mele sa fie mama puiutilor...Ce ma fac? nu pot lasa puii sa moara!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Puii de randunica nu se hranesc cu seringa nici la doua zile dupa ce ies din ou! Sunt pasari insectivore de cand se nasc! Nu accepta absolut nimic altceva decat insecte. Poti sa le dai muste, le consuma cu placere, iar daca sunt mari vor fi foarte usor de crescut! Sunt pasari adaptabile, nu vor muri.Cel mai bine insa ar fi sa lasi acolo cuibul si sa nu te amesteci, ambii parinti se ocupa de cresterea puilor. Urmareste sa vezi daca a mai ramas un parinte viu si daca ii hraneste.Va fi greu pentru el singur, insa randunicile nu isi abandoneaza NICIODATA puii, indiferent de circumstante.Un pericol destul de mare vor fi vrabiile, sunt pasari marsave care ataca cuiburile randunicilor si le pot omora puii cand parintii nu sunt acasa! Daca puii zici ca sunt ceva mai mari, atunci nu cred ca vrabiile ii mai pot omora.Ca sa fi sigura ca primesc suficienta hrana prindele muste si daca ajungi la pui de la geam apropie-te incet de ei si arata-le musca, o vor lua singuri, nu se tem de oameni daca nu fac miscari bruste. Daca nu poti ajunge la ele nu-i nimic, vezi daca mai este in viata un parinte, daca nu se mai intoarce niciunul la cuib inseamna ca ambii au fost omorati de ceva. Bafta!

| biwltyad explică (pentru Doctorfishadi):

Cat am urmarit, nu este niciun parinte care sa vina sa le aduca mancare sad
Greu va fi sa le dau mancare, caci cuibul e foarte sus... poate cu o penseta lunga.
Si alta problema... Cine ii va invata sa zboare? Sau vor invata de la sine... ceea ce nu prea cred.Mancare as putea sa cumpar de la un magazin de pescuit, rame si viermisori, sper ca sunt pe placul lor.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru biwltyad):

Atunci singura solutie este sa rogi pe cineva sa iti dea cuibul si sa ai tu grija de ei.Ramele sunt bune.

| biwltyad explică (pentru Doctorfishadi):

Din fericire, celalalt parinte ingrijeste puii! Pana acum nu vaUsem pentru ca ocolea geamul de fiecare data cand vedea o persoana.Multumesc oricum de ajutor!

8 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Nu prea ai ce face, daca puii sunt prea mici/ Stiu ca suna urat dar trebuie sa iei cuibul si sa arunci la tomberon puii/ Daca saunt mai maricei incearca sa-i hranesti cu seringa(fara ac)

| Doctorfishadi a răspuns (pentru marin81):

Nu ai cum sa le dai din seringa.Se hranesc cu insecte!

| Imstrong a răspuns:

Pai incearca sa le aduci in casa la caldura si pune-le ceva sa se incalzeasca, daca sunt destui de mari poti sa iei ceva si sa le dai rame in cioc, sa vezi daca mananca, sau grau, nu stiu sigur ce manancawinking Funda?

| biwltyad explică:

Sunt destul de mari, dar nu stiu daca ar accepta sa fie hraniti cu seringa... Si ce anume mananca?

| Alyn4444 a răspuns:

Poţi să îi aduci în casa şi să l-e dai de mâncare (râme). happy