| infires a întrebat:

AJUTOR! Va rog.
Am primit acum aprx. 1-2 saptamana 3 pisoi de 1-3 luni.Azi dimineata am fost pana la ei Si erau in regula, nimic neobisnuit.Dra acum aproape 1-2 ore am fost din nou la ei,si unul dintre ei,cel mai mic,nu se mai misca deloc,nu isi mai deschide ochii,respira greu, nu mai mananca, are putintel sange pe o gheruta, si labuta stanga din fata il doare.Ma ingrijoreaza grav, mai ales ca el era piusoiul meu pe care il iubeam foarte mult sad.Can il pun sa bea putin laptic.nu face nimic.Acum sta cu gura deschisa si respira mai greu, dar repede.Lam pus la soare pentru. ca am crezut ca ii era frig,cam tremura, stateau intr-o camera mai racoroasa, dar nu tare.Deci l-am pus la soare,si tot asa respira, l-am pus intr-o cutiuta la umbra, si tot asa.La veterinar nu pot sa il duc.Sunt sanse sa moara? Cam ce ar putea avea?

Stiu ca raspunsurile celor de pe TPU nu sunt unele profesionale, dar poate ma vor ajuta umpic.Astept orice fel de raspuns, cat mai repede, inainte sa ii vina ceasul =[.

URGENT! VA ROG MULT! DAU FUNDA SI VOTURI! MULTUMESC!

18 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Esti proasta, il lasi sa se chinuie?
Pentru ce mama naibii ai luat pisici daca nu esti in stare sa ai grija de ei?
Cum sa il pui la soare? De paturica ceva sa il acoperi nu ai auzit?
Trebuie sa apelezi la veterinar proast-o.

| infires explică (pentru MeimeiPinguinu):

Daca nu ai nimic inteligent sa imi spui, mai bine tine pentru. tine, nu ma ajuta cu nimic daca tu ma insulti, dovedestii ca esti mai nesimtita.Da, am auzit de paturica, l-am invelit inainte sa imi "spui" tu.Si cum crezi ca l-as putea ajuta,daca nu am cu ce?
Sunt in stare sa am grija de ei,da? Si nu pot sa stau toata si cu ochii pe ei ca sa nu faca ceva rau,mai am si eu treburi.

Si "proast-o" (mai mult esti nesimtita,n-ai obraz,da' nu-i nimic, e treaba ta!)daca eu nu am acces la veterinar ce vrei eu sa fac? Sa ma pun sa constuiiesc si sa angajez? Daca da, sa imi dai tu banii, si mai discutam, daca nu, imi pare foarte rau pentru. tine.De ce nu spui tu primarului satului sa puna si un veterinar? Nu toti putem sa fim de la oras ca tine, cu toate magazinele, infirmeriile, farmaciile de fite. Unii oamenii sunt de la sat si nu pot avea acces la ateta beneficii cum aveti voi, cei de la oras!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru infires):

Ce grija ai tu de ei daca nu iti permiti un veterinar?
Nu cred ca in tot satul acela nu exista un veterinar, pot spune multe despre animale, sunt studenta la medicina veterinara dar in cazul tau pfft.
Mai bine ai da pisoii cuiva care este in stare sa aiba grija de ei.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Nici eu nu am veterinar in ORAS (nu sat), este un fel de Pet shop cu medicamete si mancare, dar vanzatorul nu e unul calificat ca sa ma ajute in caz de ajutor. Si totusi am grija de 4 pisici super sanatoase si fericite. Daca saracul pisoi a patit ceva, nu e vina ei...

Puteai sa ii spui opinia mai frumos, sa spui ca mai bine ar da pisoii (desi eu nu sunt de acord cu asta), nu sa o jignesti. Si "proast-o" se scrie de fapt "proasto". O nu este pronume...

| infires explică (pentru ASDFGHJKLOIUYTREDSDV):

Multumesc pentru sprijin! happy

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru ASDFGHJKLOIUYTREDSDV):

Spun cu vreau, fetito.
Hai ca deja o dai in gropi, nu exista niciun veterinar pe naiba.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Ok, nu crezi, foarte bine. Dar putem te rog sa terminam cearta? Chiar nu cred ca e necesara...

| infires explică (pentru ASDFGHJKLOIUYTREDSDV):

Da.Nu e necesara nici de o culoare cearta, doar pierdere de timp, un nimic.Multumesc pentru sprijin inca odata! Esti foarte de treaba happy.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns (pentru infires):

Merci happy Dar oricum nu am facut decat ca imi exprim opinia... si opinia mea era ca ai dreptate big grin

| infires explică (pentru ASDFGHJKLOIUYTREDSDV):

Mersi happy.Imi plac oamenii ca tine, ai minte si sti cum sa o foloseti big grin.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

Buna! Banuiesc ca stai la casa si nu ai acces la veterinar, (si eu am acceasi problema, desi locuiesc intr-un oras trebuie sa merg 30 km pana la un oras mai mare pentru un veterinar)...

Eu iti dau un sfat, nu stiu cat de eficient e, dar eu am incercat si a mers la pisicuta mea: a inceput brusc sa mieune foarte tare, nu se misca, nu manca, etc. asa ca i-am dat niste apa cu sare cu o seringa, apoi a vomat un pic si si-a revenit. E posibil sa fi mancat ceva rau sau otravitor. Daca asta e cauza, o poti ajuta, daca nu...nu stiu ce sa zic sad Bafta.

| Andr3 a răspuns:

Poate ca a fost sufocat de ceilalti daca ii tineai la un loc s-au batut de ei.Cand unul din pui este cel mai mic, de obicei are de pierdut.Si daca i-ai tinut afara probabil ca ii era frig sau a inghitit ceva. Daca se mai intampla, du-l la veterinar.Sau poate si-a prins gheruta in ceva si a a obosit incercand sa se eleibereze daca zici ca avea sange.

| infires explică:

Si multumesc tuturor raspunsurilor (in afara a celei care ma insultata, e treaba ei). Pisoiul a inceput sa isi cam revina.A inceput sa respire normal, si fara sa deschida gura, cred ca sunt sanse sa isi revine.Va multumesc inca odata!

| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Trebuie dus imediat la medic cat mai repede! Sau poti suna medicul sa-l intrebi si el poate sa-ti spuna ce e de facut! Urgent trebuie dus!

evenso
| evenso a răspuns:

Cred ca nu are multe sanse. Nu poti face nimic.

| LittleGirl00564 a răspuns:

Dar de ce nu il poti duce la veterinar, noi nu avem idee, i-ai o cusca vorba ta: ''inainte sa ii vina cesul...''!

| yasmy00 a răspuns:

Eu zic sa ii dai apa cu sare.big grin

| FanPc a răspuns:

Mdea si mie mi s- intamplat la fel. Daca nu poti sal duci la veterinar e foarte mare pacat fiindca asta era cam ultima solutie... oricum cred ca are el o problema de la caldura si... dar oricum poate sa moara crying Imi pare rau pentru tine