| Boyka a întrebat:

Am 16 ani si 1, 78 si m-am apucat de sala de vreo 1 luna si jumatate si de cand m-am apucat de sala am slabit vreo 4 kg, in prima saptamana de sala am luat si niste suplimente nutritive (super mass-r) si am avut 60 kg, dupa vreo 2 saptamani de cand nu am mai luat suplimente am slabit 4 kg, si acum mi-am luat gigant pro mass si credeti ca voi pune alea 4 kg inapoi si mai pun vreo 10, ca eu sunt mai slabut (ectomorf)?

Răspuns Câştigător
| IonutMihai_7747 a răspuns:

Nu cred ca ai mancat bine thinking
In perioada cand faci sala trebuie sa mananci foarte mult.
oteinele sunt cel mai important nutrient pentru un culturist. Ai nevoie de ele pentru ca tesutul muscular sa se refaca si sa creasca dupa antrenamente. Daca dieta ta e saraca in proteine poti sa te antrenezi cat de tare si intens vrei si iti garantez ca nu vei creste. Cele mai bune surse proteice sunt carnea de pui sau vita, pestele, albusul de ou, lactatele degresate si pudrele proteice de calitate. Toate acestea trebuie impartite la fiecare masa a zilei.
Am gasit un program pe net care este destul de bun ca exemplu.
ora 08:00
- 200 g fulgi de ovaz sau 200 g orez fiert
- omleta din 2 galbenusuri + 6 albusuria
- 50 g branza slaba sau cas de vita
- legume + 1 lingurita ulei de masline
- un fruct la alegere
- 1 tableta multivitamine + multiminerale
- 1 tableta 500 mg vitamina C

ora 11:00
- o portie XXL Pro sau Total Mass, mixata in 300 g lapte degresat

ora 13:00
- 200 g carne de pui sau vita la gratar
- 200 g cartofi copti sau orez fiert
- legume sau un cheeseburger mare cu carne de vita

ora 16:00
- o portie XXL Pro sau Blast Pro mixata in 300 ml lapte degresat+500 mg vitamina C

ora 18-19 - antrenament

ora 19:00
- o portie XXL Pro mixata in 250 ml lapte degresat + 4 capsule GlutaPro+500 mg vitamina C

ora 20:30
- 200 g piept de pui sau 200 g peste
- 200 g paste din grau dur sau cartofi copti
- legume + 1 lingurita ulei de masline

ora 23:00
- o portie 100% Whey Pro mixata in 200 ml lapte degresat

ora 23:30 – somn.

1 răspuns:
| Giovanna a răspuns:

big grin eu fac sala de vreo 3 ani. Am un instructor foarte bun, campion national, el mi-a spus ca cei care se antreneaza mananca foarte multa carne de pui fiarta sau la gratar. Pe langa pui mai poti manca peste si fructe de mare, carne alba in general. Acuma sincer, depinde si cum faci antrenamentul la sala, pentru masa musculara se face cu greutati mai mari si prin urmare miscari mai lente. Sper ca nu faci si cardio pentru ca acela arde calorii, daca vrei sa te ingrasi nu e foarte recomandat. Ai grija si la suplimente sa nu-ti strici ficatul, mai mult decat atat, daca iei suplimente si sa zicem ca la un moment dat va trebui s intrerupi...muschii vor arata rau, ca si cum s-ar "desumfla" big grin ai grija sa iei proteine de buna calitate, astea sincer le cam iei din alimentatie, din mancare, mai putin din prafuri. Daca vrei sa pui masa musculara, nu te feri de oleaginoase (nuci, alune, caju, migdale) iti vor aduce un aport nutritiv necesar daca faci sport! Mai mult decat atat, nu te descuraja, daca ai un instructor bun si urmezi un program corect, rezultatele vor aparea dar nu dupa o luna ci dupa cateva luni, nu poti face primavara cu o floare. Daca vrei mai multa masa musculara iti sugerez sa faci si innot, o sa se vada si mai repede rezultatele. Ai putina rabdare doar si mananca mai mult, macar vreo 4 mese pe zi si multa proteina!